– Nie jesteśmy już państwem flankowym, ale frontowym. Trzeba mieć to na uwadze i jak najszybciej uruchamiać pewne procesy – mówił w niedzielę na antenie Polskiego Radia 24 gen. Leon Komornicki, były zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
Gen. Komornicki był pytany m.in. o podpisaną w ubiegłym tygodniu przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawę o obronie ojczyzny, która zakłada m.in. zwiększenie wydatków na obronność. Od 2023 roku na ten cel ma być przeznaczane 3 proc. PKB. Środki te mają posłużyć modernizacji polskiej armii oraz zwiększeniu jej liczebności.
Ustawa zakłada zwiększenie liczebności polskiej armii do 300 tys. żołnierzy, a także odtworzenie systemu rezerw oraz zwiększenie możliwości szkolenia żołnierzy. Ma też ułatwić służbę ochotnikom, którzy chcieliby odbyć przeszkolenie.
Wesprzyj nas już teraz!
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 podstawową kwestią jest właśnie zwiększenie potencjału osobowego. – Chodzi też o zwiększenie atrakcyjności służby wojskowej poprzez uposażenia i dodatki, żeby maksymalnie absorbować młodych ludzi, którzy chcą podjąć służbę żołnierza zawodowego. Jednocześnie chodzi też o pozyskania sprzętu, żeby ludzie trafiający do jednostek byli wyposażeni w podstawowe uzbrojenie, w tym szczególnie Wojska Obrony Terytorialnej. To wszystko musi być ze sobą spójne – powiedział gen. Komornicki.
Były zastępca szefa Sztabu Generalnego WP przypomniał również, że zwiększyło się zainteresowanie służbą w WOT. – Zgłasza bardzo dużo młodych ludzi. Powstają też struktury w obszarze młodzieży akademickiej. Bardzo ważne jest, że minister edukacji Przemysław Czarnek zapowiedział, iż od 1 września do szkół wrócą najważniejsze elementy przysposobienia obronnego, wraz ze strzelaniem, wiedzą obronną i udzielaniem pierwszej pomocy. Powinno być też uruchomione obowiązkowe przeszkolenie wojskowe od 18 roku życia dla kobiet i mężczyzn. Powinno ono trwać ok. miesiąca, a później, wzorem WOT dalej rozwijane, zakończone przysięgą wojskową i skierowaniem młodych ludzi na przydziały mobilizacyjne. To można już dzisiaj uruchamiać. Nie jesteśmy już państwem flankowym, ale frontowym. Trzeba mieć to na uwadze i jak najszybciej uruchamiać te procesy – stwierdził.
Źródło: PolskieRadio24.pl, Polskie Radio 24
TK