W 2015r. Obserwatorium Nietolerancji i Dyskryminacji wobec Chrześcijan w Europie odnotowało ponad 180 przypadków przemocy lub nietolerancji, której doświadczyli chrześcijanie. Statystyki gromadzone przez Obserwatorium wskazują na niepokojący trend, który wskazuje na pogłębianie się nienawiści i nietolerancji kierowanej pod adresem wyznawców Chrystusa.
Jak pokazują statystyki od 2005 r. zanotowano i udokumentowano ponad 1600 przypadków dyskryminacji wobec wyznawców Chrystusa. Dane za rok 2015 ukazują niepokojący trend związany z naruszaniem wolności religijnej, wolności sumienia i wyznania, a także aktów wandalizmu w kościołach i na cmentarzach. Dotyczy to m.in. zastraszania obrońców życia, odmawiania personelowi medycznemu prawa do sprzeciwu sumienia, a także usuwania postaci Chrystusa z obchodów świąt Bożego Narodzenia.
Wesprzyj nas już teraz!
Najnowsze przypadki nietolerancji i dyskryminacji chrześcijan dotyczą m.in. przekształcenia prawosławnej kaplicy w publiczną toaletę w Kosowie, a także wystawy w Estońskim Muzeum Narodowym, gdzie zwiedzający byli zaproszeni do kopnięcia wirtualnego wizerunku Matki Bożej. „Eksponat” wówczas rozpada się na kawałki, a w jego miejsce pojawia się napis „Reformacja”.
Kugler wspomniał też o ubiegłorocznym przypadku wykradzenia przez hiszpańskiego artystę ponad 240 konsekrowanych hostii, z których w galerii w Pampelunie ułożył na podłodze napis „Pedofil”.
Według dyrektor wykonawczej Obserwatorium, Ellen Kryger Fantini, Europa przeżyła w 2015 r. swój największy kryzys w związku z napływem uchodźców i migrantów. Wraz z nim pojawiło się nowe wyzwanie, jakim jest „ochrona najbardziej bezbronnych osób starających się o azyl – chrześcijan uciekających przed prześladowaniami i ludobójstwem”. Po tym, jak ryzykowali życie, by dotrzeć do bezpiecznej Europy, spotkały ich – z rąk współemigrantów „przemoc, groźby i dyskryminacja z powodu chrześcijańskiej wiary”.
Powołując się na organizację Open Doors, Fantini podkreśliła, że pod względem prześladowania chrześcijan „rok 2015 był najgorszym w najnowszej historii”.
Źródło: KAI
POz