1700 lat po podpisaniu Edyktu Mediolańskiego, który pozwalał mieszkańcom Imperium Rzymskiego wyznawać dowolną wiarę, coraz częstsze stają się działania ukazujące niechęć europejskich elit władzy w stosunku do chrześcijan. Problem ten dobitnie pokazują ostatnie badania Biura Instytucji Demograficznych i Praw Człowieka, instytucji OBWE zajmującej się ochroną praw człowieka.
Raport o nazwie „przestępstwa oparte na nienawiści” pokazuje ogrom zniszczeń, dewastacji, wandalizmu i aktów nietolerancji religijnej w różnych krajach Europy, do których doszło w ubiegłym roku. W raporcie BIDiPC wzywa rządy większości krajów europejskich, by te nie pozostawały obojętne wobec sprawców antychrześcijańskich aktów przemocy i wandalizmu. Wzywa się narodowe organa sprawiedliwości do konsekwentnego stosowania jak kar.
Wesprzyj nas już teraz!
Raport – oprócz danych o antychrześcijańskich postawach Europejczyków – obejmuje też informacje o aktach nienawiści skierowanych przeciwko Żydom, muzułmanom, Romom i wyznawcom innych religii oraz przeciwko mniejszościom etnicznym. Zdecydowanie jednak dominują przykłady nienawiści wobec chrześcijan, katolików w szczególności.
Równocześnie nie wszystkie kraje zdecydowały się o rzetelnym informowaniu OBWE nt. antychrześcijańskich aktów nienawiści. Nie mniej, opublikowany raport prezentuje ponury obraz antychrześcijańskich i antykatolickich tendencji, które z roku na rok przybierają na sile. Religijna nietolerancja wymierzona w wyznawców Chrystusa dotyka coraz większą liczbę krajów, w tym te tradycyjnie uważane za chrześcijańskie. W niektórych przypadkach – Bośni i Hercegowiny oraz Kosowa – OBWE, ani Stolica Apostolska, nie uzyskała wiarygodnych danych. Wiadomo jedynie, że problem w tych krajach rośnie. W przypadku Bośni wiadomo o przynajmniej jednym napadzie na katolicką siostrę zakonną, ośmiu przypadkach gróźb karalnych skierowanych wobec osób duchownych oraz o jednym podpaleniu katolickiej szkoły.
W roku 2012 w Finlandii odnotowano 52 przestępstwa na gruncie nienawiści religijnej, w tym jedno morderstwo, 15 napaści na osoby duchowne, osiem przypadków gróźb karalnych. W Niemczech władze informują o 114 przestępstwach wynikających z nienawiści religijnej. Bardziej niepokoją wieści docierają z Wysp Brytyjskich, gdzie takich przestępstw odnotowano aż 1543! W Szkocji z kolej władze oficjalnie mówią o 687 takich przypadkach.
Coraz częściej dochodzi do profanacji kościołów i chrześcijańskich cmentarzy. W Niemczech w roku 2012 wandale zdewastowali 19 świątyń chrześcijańskich (w tym 10 katolickich) i podobną liczbę cmentarzy. Zatrważające są dane z Austrii, gdzie dokonano 74 profanacji kościołów, którym w 55 przypadkach towarzyszyły kradzieży. W ciągu zaledwie jednej nocy w austriackim miasteczku podpalono aż trzy kościoły! Węgierskie władze informują o 89 przypadkach antychrześcijańskiego wandalizmu. We Francji wandale szczególnie „upodobali” sobie chrześcijańskie cmentarze. W ciągu 12 miesięcy odnotowano aż 130 przypadków zniszczenia katolickich miejsc pochówku. OBWE została poinformowana o 33 aktach wandalizmu w Rosji, w wyniku których cerkiew poniosła duże straty finansowe.
Przypadków antychrześcijańskich aktów przemocy i wandalizmu nie brakuje też we Włoszech. OBWE donosi, że w Italii miało miejsce 15 przypadków zniszczenia kościołów katolickich (w ośmiu przypadkach towarzyszyły im kradzieże), siedmiokrotnie zdewastowano groby. Wandale nie oszczędzili nawet świątecznego żłóbka na jednym ze staromiejskich placów.
Źródło „Vatican Insider”
ChS