Zwolennicy prawa do publicznego wyznawania wiary przegłosowali w referendum nową poprawkę do konstytucji stanu Missouri . Tzw. „Right to Pray Ammandment” będzie drugą poprawką do stanowej konstytucji. „Za” było ok. 83 procent wyborców, a więc niemal 780 000 osób. Poprawka mówi, że władze stanowe nie będą narzucać religii mieszkańcom Missouri ani zmuszać żadnego obywatela do uczestniczenia w działalności religijnej. Oznacza to prawo do publicznego wyznawania wiary przez osoby prywatne, stowarzyszenia czy związki wyznaniowe – o ile nie jest naruszony spokój publiczny.
Dzięki tej poprawce zagwarantowane zostało prawo urzędników i polityków do publicznej modlitwy, także podczas pracy. Potwierdzono też prawo uczniów i studentów do wyrażania swoich przekonań podczas zajęć szkolnych, a także do odmowy uczestnictwa w zajęciach sprzecznych z ich wiarą.
Chociaż poprawka potwierdza tradycyjne amerykańskie wartości i jest zgodna z konstytucją federalną, pewne grupy były jej przeciwne. Przedstawiciele Ligi Przeciwko Zniesławieniu podważają jej legalność. Z kolei przedstawiciel organizacji „Amerykanie Zjednoczeni na rzecz Rozdziału Kościoła i Państwa” (Americans United for the Separation of Church and State), Alex Luchenitser wyraził obawę, że poprawka doprowadzi do… nadmiaru „finansowanych przez podatników pozwów przeciwko placówkom szkolnym”.
Zdecydowane zwycięstwo zwolenników prawa do publicznego wyznawania wiary w referendum jest w dużym stopniu sukcesem Kościoła katolickiego. Katoliccy biskupi Missouri poparli poprawkę. Jak mówili „prawdziwa wolność religijna to nie tylko wolność chodzenia do kościoła w niedzielę, ale także wolność publicznego wyrażania własnej wiary”. Duszpasterze stwierdzili, że uchwalenie jej było szczególnie potrzebne w naszych czasach, w których wartości religijne są spychane na margines.
Źródło: catholicnewsagency.com
Marcin Jendrzejczak