– Obywatele Ukrainy złożyli dotąd ponad 119 tys. wniosków o 500 plus na obecny okres świadczeniowy, które obejmują blisko 185 tys. dzieci – poinformowała we wtorek w Sejmie wiceminister rodziny Barbara Socha. Dodała, że świadczenie jest wypłacane od miesiące, w którym złożono wniosek.
Posłowie z Komisji Polityki Społecznej i Rodziny zapoznali się z informacją resortu rodziny na temat działań podejmowanych na rzecz pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy.
Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed przypomniał, że wprowadzono m.in. rozwiązanie, które umożliwia obywatelom Ukrainy podejmowanie legalnej pracy w momencie przekroczenia granicy.
Wesprzyj nas już teraz!
– Jedyny warunek spoczywa na pracodawcy, który musi w ciągu 14 dni powiadomić powiatowy urząd pracy, że dana osoba jest u niego zatrudniona – zaznaczył Szwed. Dodał, że obywatele Ukrainy mogą rejestrować się w urzędach pracy i korzystać m.in. z pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego czy szkoleń na takich samych zasadach, co Polacy.
Wiceszef MRiPS wspomniał także o przysługującym uchodźcom jednorazowym świadczeniu z pomocy społecznej w kwocie 300 zł. – W ramach pomocy społecznej zapewniamy też bezpłatną pomoc psychologiczną. Finansujemy to z funduszu pomocowego. Zapewniamy też opiekę osobom niepełnosprawnym i starszym – dodał.
Z kolei wiceminister Barbara Socha podkreśliła, że obywatele Ukrainy mogą korzystać z polskich świadczeń rodzinnych. Potrzebny jest do tego jedynie numer PESEL. – Patrząc na osoby, które już zarejestrowały się w naszym systemie PESEL – 51 proc. z nich to dzieci, a około 40 proc. stanowią kobiety w wieku – można powiedzieć – produkcyjnym do 65 roku życia. Mamy też około 3 proc. osób starszych – wskazała Socha.
Poinformowała, że wnioski o świadczenia z programu „Rodzina 500 plus” obejmują blisko 185 tys. dzieci z Ukrainy. – Do 5 kwietnia mamy złożonych ponad 119 tys. na obecny okres świadczeniowy w programie 500 plus, które dotyczą blisko 185 tys. dzieci. Są już przyjmowane wnioski na kolejny okres świadczeniowy na lata 2022-2023 i tych wniosków mamy zdecydowanie mniej, bo 72 tys., które obejmują prawie 112 tys. dzieci – poinformowała Socha.
Dodała, że świadczenia są wypłacane od miesiące, w którym złożono wniosek.
Wiceminister zaznaczyła, że rozwiązania, które zostały przyjęte w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy, przewidują nowe możliwości tworzenia miejsc opieki żłobkowej dla samorządów. – Zachęcamy samorządy do tworzenia klubów dziecięcych w różnych lokalizacjach, które do tej pory nie były wykorzystywane jak np. domy kultury czy inne tego typu placówki – powiedziała Socha.
Jak dodała, ustawa przewiduje także zmiany w limitach dzieci przyjmowanych do żłobków. – Z naszych bezpośrednich rozmów z samorządami wiemy też, że niektóre z nich zdecydowały się na tworzenie nowych grup żłobkowych w ramach tych obiektów, które mają – powiedziała Socha.
Oprac. TK / PAP