Współczesny świat boryka się z problemem dehumanizacji życia poczętego. Tymczasem człowieka w embrionalnej fazie rozwoju nie można wyłączać spod ochrony prawnej tylko z uwagi na jego etap życia. Takie gwarancje nienarodzonym daje Konstytucja RP.
– To nie jest problem jakiegoś światopoglądu, problem filozoficzny, tylko wyraźnie jest napisane w Konstytucji, że kryterium statusu człowieka w sensie prawnym to jest kryterium godności człowieka, która ma charakter najszerszy, niedopuszczający żadnych wyłączeń według jakiegoś wymyślonego, nowego kryterium. Bez względu na to, jaka to jest faza rozwoju, dziecko poczęte posiada genom człowieka, a to już jest godność ludzka w sensie prawnym i posiada związane z tą godnością prawa, czyli prawo do ochrony życia, prawo do ochrony zdrowia itp. – podkreślił w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” dr Filip Ciepły, karnista z KUL.
Wesprzyj nas już teraz!
Jak ocenił, nie powinno zatem podlegać wątpliwości to, że „człowiek od poczęcia ma już wrodzone prawa związane z jego godnością”. To ma swoje konsekwencje i „status ludzki człowieka w prenatalnej fazie rozwoju” należy dowartościować.
– Uznanie człowieczeństwa w polskim systemie prawnym nie jest tożsame ze zdolnością do odczuwania bólu czy uzyskania samoświadomości, czy innymi tego typu kryteriami, które pojawiają się w debacie publicznej – zaznaczył. Jak przypomniał, Konstytucja RP wskazuje, że godność człowieka jest źródłem wolności i praw człowieka i obywatela, a jej charakter jest inkluzywny, zatem musi obejmować wszystkich ludzi, bez żadnych wyłączeń.
Karnista ocenił również, że nie można też ograniczać tych praw z uwagi na wady genetyczne nienarodzonego dziecka. – Stan zdrowia zwiększa jeszcze tę ochronę, ponieważ nakłada szczególne obowiązki troski o osoby niepełnosprawne. I nie może być argumentem, który uzasadnia ograniczenia praw płodu ludzkiego, czyli człowieka w prenatalnej fazie rozwoju – dodał. Inna interpretacja wychodzi poza ramy naszego systemu wartości, bo w europejskiej kulturze godność człowieka jest podstawą.
Źródło: naszdziennik.pl
MA