Testowanie, limity osób niezaszczepionych, nauka zdalna oraz obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup zawodowych. Resort zdrowia ujawnił jak chce dalej zmagać się z epidemią koronawirusa.
Adam Niedzielski, minister zdrowia poinformował, że tydzień od wprowadzenia ostatnich obostrzeń, sytuacja epidemiczna się ustabilizowała. Średni poziom zakażeń kształtuje się na poziomie 23 tys. i utrzymuje się od tygodnia, co niepokoi resort. Dodatkowym elementem niepewności jest nowa mutacja koronawirusa „Omikron”.
Jak mówił, województwa podlaskie i lubelskie notują spadki liczby zakażeń rzędu 25 proc., zaś mazowieckie i podkarpackie rzędu 10 proc. Wyhamowanie wzrostu zakażeń notowane jest w łódzkim i zachodniopomorskim. Generalnie jednak w skali kraju od 1,5 tygodnia jest stabilna sytuacja i nie ma sygnałów, że miałyby nastąpić spadki liczby zakażeń. Skłania to resort zdrowia do podjęcia działań.
Wesprzyj nas już teraz!
To projekt ustawy dotyczący uprawnień pracodawców – będą mogli oczekiwać od pracowników okazywania testu na koronawirusa (zamiast zaświadczenia o zaszczepieniu – takie rozwiązanie pojawiało się w dotychczasowych projektach). Projekt ten jest na etapie dyskusji w klubie PiS i w ciągu tygodnia ma trafić na ścieżkę formalną. Resort zdrowia nie wykluczył, że przygotowywana ustawa pozwoli także przedsiębiorcom na sprawdzanie certyfikatów swoim klientom.
To także obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup pracowniczych. Od 1 marca 2022 mają być to medycy, nauczyciele i służby mundurowe.
Dopełnieniem całości będą dodatkowe restrykcje, wprowadzane szybciej niż wspomniane zmiany. Obecne regulacje – od 15 grudnia – zostaną zaostrzone wedle filozofii zmiany zasad stosowania certyfikatów (obniżenie limitów do 30 proc. uczestników osób niezaszczepionych – przekroczenie limitów musi być weryfikowane przez organizatora – dotyczy to też miejsc kultu).
Wydłużony zostanie też okres przebywanie dzieci poza szkołami w okresie „postferyjnym” – do 9 stycznia będzie obowiązywała nauka zdalna.
Nacisk położony zostanie na testowanie – to darmowe testy dla pracowników, które nie będą równoważne z kierowaniem na kwarantannę. Ograniczone zostaną działania klubów, dyskotek – z wyjątkiem okresu sylwestrowego – wówczas obiekty te będą mogły działać, ale z ograniczeniem liczby gości do stu, z wyłączeniem osób zaszczepionych.
O szczegółach nowych restrykcji mówił minister Waldemar Kraska. Obejmują one: limit 75 procent obłożenia w w transporcie zbiorowym, limit 30 proc. obłożenia lokali w restauracjach, barach i hotelach oraz w kinach, teatrach, obiektach sportowych, sakralnych. Zwiększenie limitów będzie możliwe wyłącznie dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę.
Będą też obowiązkowe testy dla osób zamieszkujących wspólnie z osobą chorującą na Covid-19 – bez względu na to czy posiadają certyfikat covidowy.
MA