29 czerwca 2012

Od euro nie ma odwrotu. Nadal będziemy utrzymywać inne kraje

(fot.wikiemadia.commons)

Przewodniczący Rady Europejskiej, Herman van Rompuy powiedział po spotkaniu na szczycie przywódców państw członkowskich UE, że eurogrupa zdecydowała o udzieleniu pomocy znajdującym się w kryzysie Włochom i Hiszpanom.


Włochy i Hiszpania znajdują się pod wielką presją, z uwagi na rosnące koszty obsługi ich długu. Państwa tzw. eurogrupy (państwa, które przyjęły walutę euro), zdecydowały, że kraje te mogą otrzymać pomoc z funduszy ratunkowych: Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) o Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji (EMS).

Wesprzyj nas już teraz!

W dodatku EMS otrzymał zgodę na pożyczanie pieniędzy bezpośrednio sektorowi bankowemu. Dotychczas pożyczki były udzielane oficjalnie rządom potrzebujących państw. Dochodziło wówczas do wzrostu zadłużenia, co zniechęcało inwestorów do kupna obligacji i podnosiło ich rentowność.

 

Decyzje podjęte przez państwa eurogrupy ucieszyły władze w Rzymie i Madrycie. Premier Włoch Mario Monti zapewnił jednak, że nie pójdzie drogą Hiszpanii i nie będzie się ubiegał o międzynarodową pożyczkę. Madryt otrzymał taką kilka dni temu.

 

Na szczycie Unii Europejskiej przywódcy państw eurogrupy porozumieli się także w sprawie wspólnego nadzoru nad bankami. Jak poinformował Van Rompuy, strukturę i zasady działania wspólnego nadzoru ma jak najszybciej przygotować Europejski Bank Centralny. Będzie to pierwszy krok w kierunku europejskiej unii bankowej.

Osiągnięto także porozumienie w sprawie „czterech filarów” zacieśnienia współpracy w ramach unii monetarnej. Jak na razie jednak ustalenia te nie są znane. Zostaną one podane w specjalnym raporcie Van Rompuya, którego publikacja zaplanowana jest na październik.

 

Celem jest uczynienie ze wspólnej waluty nieodwracalnego projektu – zaznaczył Rompuy. Nie powiedział, czy ogólne porozumienie zawarte w piątek nad ranem obejmuje zgodę Niemiec na euroobligacje. Berlin dotychczas zdecydowanie sprzeciwiał się idei uwspólnotowienia długu krajów UE.

 

 

Źródło: rp.pl

ged

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 616 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram