10 listopada 2015

„Od katolicyzmu do polskości. Od polskości do katolicyzmu”. Spotkanie w Klubie „Polonia Christiana”

(fot.Materiały prasowe Civitas Christiana)

W poniedziałek 9 listopada 2015 r. o godzinie 18.00 w siedzibie wrocławskiego oddziału „Civitas Christiana” rozpoczęło się spotkanie pt. „Od katolicyzmu do polskości. Od polskości do katolicyzmu”.  Wydarzenie współorganizowane było przez Klub Polonia Christiana we Wrocławiu oraz Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

 

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach kolejnej edycji projektu „Patriotyzm we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku”. Wystąpiło dwóch prelegentów – Arkadiusz Stelmach – wiceprezes Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi oraz Instytutu Ks. Piotra Skargi i dr hab. Piotr Grabowiec z Zakładu Europejskiej Historii, Cywilizacji i Myśli Społeczno-Ekonomicznej, Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Obaj prelegenci odpowiadali na pytanie na ile związana jest Polska z katolicyzmem oraz co Polska może wnieść do dzieła realizowanego przez Kościół katolicki w świecie. Na początku Arkadiusz Stelmach przypomniał o roli chrześcijaństwa w powstaniu oraz kształtowaniu się Państwa Polskiego, polskiego narodu oraz patriotyzmu i polskiej tożsamości. Wyszedł od nauki Kościoła i św. Tomasza z Akwinu by wreszcie szczególnie podkreślić rolę wielkiego polskiego jezuity – ks. Piotra Skargi w kształtowaniu się odpowiedniej postawy Polaków wobec ojczyzny. Zauważył dalej rolę Kościoła w przetrwaniu Polski i narodu polskiego oraz naszej narodowej tożsamości w najtrudniejszych okresach historii. Podczas zaborów, okupacji, w czasach zniewolenia komunistycznego Kościół dla Polaków był ostoją wolności i patriotyzmu. Wiceprezes Instytutu Ks. Piotra Skargi zauważył również, iż pomimo wszystkich problemów moralnych z jakimi współczesna Polska się zmaga, wciąż jest postrzegana przez katolików żyjących w wielu krajach jako nadzieja dla chrześcijańskiego świata. Wciąż wielu polskich księży pracuje i prowadzi misję ewangelizacyjną poza granicami naszego kraju a nierzadko i poza Europą. Jest to ogromny wkład Polski w dzieło Kościoła na świecie.

Dr hab. Piotr Grabowiec przypomniał historię polskiej myśli narodowej i patriotycznej. Krótko omówił idee głoszone przez Romana Dmowskiego i Zygmunta Balickiego. Zauważył iż na początku nie zawsze myśl narodowa szła w pełnym sojuszu z myślą katolicką. Jednak ostatecznie zdecydowana większość działaczy narodowych i patriotycznych doceniła ogromną rolę Kościoła w historii oraz życiu polskiego społeczeństwa. Polski nacjonalizm zawsze był chrześcijański. Zgadzali się również z tym, iż najważniejszy jest Bóg. Miało to dla Polski zbawienne konsekwencje. Prelegent zauważył, że w Polsce nie przyjęto ustaw eugnicznych – były one nie do przyjęcia z punktu widzenia zasad głoszonych przez Kościół. Podobnie silne przywiązanie myśli narodowej i patriotycznej do Kościoła okazało się bezcenne w chwili zagrożenia komunistycznego. Zauważył również, iż mimo że w Polsce kondycja chrześcijaństwa jest lepsza niż w krajach Europy Zachodniej, to jesteśmy również zagrożeni sekularyzacją. Należy sobie to zagrożenie uświadomić oraz mu przeciwdziałać aby Polska nie podążyła śladami krajów, które zatraciły swój chrześcijański charakter, mimo iż kilkadziesiąt lat wcześniej wydawały się mocno związane z Kościołem.

 

Po spotkaniu odbyła się długa dyskusja pomiędzy uczestnikami i prelegentami. Wspólnie zastanawiano się w jaki sposób ochronić i wzmocnić chrześcijański charakter Polski. W jaki sposób zapobiec zagrożeniom, które doprowadziły do dechrystianizacji wielu krajów niegdyś chrześcijańskich oraz w jaki sposób wzmocnić rolę Polski w przywróceniu właściwej roli Kościoła na świecie.

JS

fot. Materiały prasowe Civitas Christiana

{galeria}

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 616 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram