31 marca 2017

Od muzeum cyfrowego do stacjonarnego. Rusza projekt IPN szerzący wiedzę o Kresach

(Lwów Źródło: kresymuzeum.pl)

W piątek w Rzeszowie będzie miało miejsce spotkanie, na którym zaprezentowane zostaną założenia tworzonego tam projektu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej. Celem tej instytucji kultury będzie prowadzenie działalności na rzecz ochrony, promocji, tworzenia i upowszechniania wiedzy na temat Kresów. W ramach projektu funkcjonuje już portal internetowy dedykowany kresowemu dziedzictwu.

 

Projekt realizuje Departament Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego przy współpracy z IPN. Podczas spotkania (wstęp wolny) w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie o godzinie 17.00 zaprezentują go tak przedstawiciele samorządu jak i pracownicy rzeszowskiego oddziału IPN. – Głównym założeniem projektu jest cyfrowe, bezpłatne udostępnienie obiektów i informacji dotyczących dziedzictwa Kresów dawnej Rzeczpospolitej w oparciu o rozproszone zbiory zgromadzone w polskich muzeach, stowarzyszeniach, fundacjach oraz kolekcjach osób prywatnych – mówi dr Dariusz Iwaneczko, dyrektor Oddziału IPN w Rzeszowie. W ramach projektu „Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej” realizowane będą również wykłady, prelekcje, prezentacje, wystawy oraz promocje książek. 

Wesprzyj nas już teraz!

 

Projekt zakłada też stworzenie muzeum stacjonarnego oraz największego zbioru treści, informacji i obiektów w formie cyfrowej 2d i 3d. Funkcjonuje już portal internetowy dedykowany kresowemu dziedzictwu. Znaleźć możemy tam m.in. archiwalne zdjęcia kresowych pałaców, zamków czy kościołów. Zamieszcza się na bieżąco artykuły, wykłady, prezentacje, dotyczące kresowego dziedzictwa. W pierwszej fazie działania portalu planowane jest pozyskanie i udostępnienie zasobów cyfrowych muzeów i instytucji kultury funkcjonujących na terenie województwa podkarpackiego, które zadeklarowały udostępnienie swoich zasobów na cele realizacji projektu. W dalszej perspektywie współpraca z instytucjami, organizacjami i osobami fizycznymi z kraju i zagranicy.

 

Popularyzacji kresowego dziedzictwa mają też służyć tzw. „Spotkania z dziedzictwem Kresów”. Pierwsze z nich będzie miało miejsce właśnie dziś w rzeszowskim domu kultury. Debatę poprowadzą historycy, znawcy Kresów. Będzie mowa o dziejowym, wielowymiarowym fenomenie Kresów, ich ogromnym wpływie na kształt polskiej kultury narodowej oraz o Kresach jako o wyzwaniu zbiorowej i indywidualnej pamięci.

 

Adam Białous

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 556 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram