Wprowadzenie obowiązku szkolnego dla dzieci z Ukrainy spowoduje, że w roku szkolnym 2024/2025 do polskich szkół dołączy nawet 80 tys. dodatkowych uczniów. Dodatkowo, kadrę nauczycielską zasili 130 nauczycieli ukraińskich z nostryfikowanymi dyplomami.
W rozpoczynającym się w poniedziałek roku szkolnym 2024/2025 wszystkie dzieci z Ukrainy mieszkające w Polsce zostały objęte obowiązkiem edukacji w polskiej szkole. W przypadku nieposłania dziecka do szkoły, rodzice stracą prawo do świadczenia 800+ i „Dobry Start”.
Pod koniec sierpnia wiceminister edukacji Joanna Mucha oszacowała, że od września do polskich szkół pójdzie dodatkowo 60-80 tys. ukraińskich dzieci. Poinformowała wówczas, że zapisy ukraińskich uczniów rozpoczęły się „na pełną skalę”. Dokładną ich liczbę resort będzie mógł jednak podać, jak co roku, na początku października, na podstawie danych z Systemu Informacji Oświatowej.
Wesprzyj nas już teraz!
Prezes Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO) dr Jędrzej Witkowski przypomina, że w polskim systemie oświatowym już funkcjonuje 200 tys. uczniów ukraińskich (uwzględniając tych, którzy przybyli do Polski przed 2022 r.). Zaznaczył, że dołączenie kolejnych 80 tys. „jest wyzwaniem”. W jego ocenie „nauczyciele potrzebują nowych umiejętności. Muszą znaleźć metody nauczania, które pozwalają na pracę w klasie bardziej zróżnicowanej językowo, ale też pod względem wiedzy i umiejętności”.
Od 1 września 2024 r. szkoły mogą zatrudniać asystentów międzykulturowych. Ich zadaniem jest wspieranie uczniów, którzy podlegają obowiązkowi szkolnemu, ale nie znają języka polskiego lub znają go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki. Od września br. kadrę nauczycielską w polskich szkołach zasili również 130 nauczycieli, którzy mają oficjalne potwierdzenie rozpoczęcia współpracy.
Wykwalifikowana kadra nauczycielska z Ukrainy to, zdaniem ministerstwa, również odpowiedź na braki kadrowe w polskiej szkole.
PAP / oprac. PR