Czy Bronisław Komorowski podejmie decyzję o zdegradowaniu byłego szefa MO gen. Tadeusza Pietrzaka? Domaga się tego Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.
Pietrzakowi związek zarzuca udział w akcji wymordowania 30 partyzantów we wrześniu 1946 roku. Byli żołnierze NSZ chcą także odebrania komunistycznemu generałowi odznaczeń państwowych – w tym Orderu Virtuti Militari – i uposażenia oraz wznowienia śledztwa umorzonego w 2010 r. przez Komisję Ścigania Zbrodni przeciw Narodowi Polskiemu. W posiadaniu IPN są archiwalne wystąpienie z lat 60. uczestnika tamtych tragicznych zdarzeń. Mówi on wprost: Pietrzak wrzucał granaty do budynku, w którym przebywali partyzanci. Prezydent ma prawo odebrać Virtuti Militari, gdy „odznaczony dopuścił się czynu, wskutek którego stał się niegodny orderu”.
Wesprzyj nas już teraz!
Pietrzak to były szef Milicji Obywatelskiej i wiceminister spraw wewnętrznych PRL (1968 – 1978). Podczas II wojny światowej walczył w szeregach Gwardii Ludowej, a następnie Armii Ludowej. Od 1945 służył w Milicji Obywatelskiej. W 1956 był komendantem wojewódzkim MO w Poznaniu w stopniu majora. Po 1956 pełnił obowiązki zastępcy szefa Głównego Zarządu Informacji WP, a następnie zastępcy szefa Wojskowej Służby Wewnętrznej. d 20 lipca 1965 r. do sierpnia 1971 r. był komendantem głównym Milicji Obywatelskiej. Uczestniczył w naradzie w grudniu 1970 r. podczas której podjęto decyzję o użyciu broni wobec protestujących na Wybrzeżu.
Pietrzak w latach 70. „poszedł w dyplomację”, wykonując obowiązki ambasadora w Budapeszcie. Sprawdzony na licznych frontach towarzysz Pietrzak działał także na odcinku łowieckim i do roku 1990 był prezesem Naczelnej Rady Łowieckiej Polskiego Związku Łowieckiego.
Rozliczne są medale i odznaczenia zdobiące bohaterską pierś Pietrzaka, odznaczony został m. in. Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Grunwaldu III klasy, Orderem Sztandaru Pracy I klasy (1964) dwukrotnie Krzyżem Walecznych, radzieckim Orderem Czerwonego Sztandaru, Medalem 10-lecia Polski Ludowej, Medalem 30-lecia Polski Ludowej, Medalem 40-lecia Polski Ludowej, Złotym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny i Złotym Medalem Za zasługi dla obronności kraju. Laureat nagrody Ministra Obrony Narodowej III stopnia (1964) oraz nagrody Ministra Kultury i Sztuki II stopnia (1965).
Działania na rzecz odebrania orderu Virtuti Militari Pietrzakowi, ale także m.in. Jaruzelskiemu, podejmował już Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Nie przyniosło to jednak oczekiwanego skutku.
Źródło: „Rzeczpospolita”
luk