16 września 2016

Odnaleziono poszukiwane od lat cenne relikwie wielkiego polskiego błogosławionego

(Srebrna trumna ze szczątkami bł. Jakuba Strzemię wystawiona na widok publiczny w Sanktuarium Maryjnym w Rychwałdzie podczas jej peregrynacji. FOT. By Kokorik (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0 (http://c)

We Lwowie odnaleziono niezwykle cenne relikwie patrona Lwowa i archidiecezji lwowskiej oraz diecezji zamojsko-lubaczowskiej, błogosławionego Jakuba Strzemię. Są to m.in. ornat, rękawiczki, jedwabny pas, mitra oraz pastorał – donosi „Nasz Dziennik”.

 

W odnalezionych relikwiach pochowano zmarłego na początku XV wieku arcybiskupa i misjonarza, który nawracał na katolicyzm mieszkańców świeżo przyłączonej do Królestwa Polskiego Rusi Czerwonej.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W trakcie przenoszenia relikwii do nowej trumienki w roku 1910, odnalezione teraz elementy stroju przeniesiono do specjalnych szafeczek. Od tego czasu nikt nie wiedział, gdzie się znajdują.

 

Błogosławiony Jakub Strępa herbu Strzemię „zawsze dawał o sobie w najmniej oczekiwanym momencie i tym razem stało się podobnie” – ocenił w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” ojciec Rafał Antoszczuk (OFMConv). Jak przypomniał, arcybiskup Strzemię posiada tytuł „zwiastuna i anioła pokoju”, gdyż w XIV wieku ustanowił we Lwowie wieczorne nabożeństwo w tej intencji. Dziś zaś Ukraina targana jest wojenną zawieruchą.

 

Franciszkanin pod koniec XIV wieku rozpoczął pracę misyjną na Rusi Czerwonej. W latach 1385-88 był franciszkańskim gwardianem we lwowskim klasztorze Świętego Krzyża. W roku 1391 został arcybiskupem halickim. Blisko współpracował ze świętą królową Jadwigą i jej mężem królem polski Władysławem Jagiełłą.

 

Bł. Jakub Strzemię cieszy się we Lwowie wielkim kultem. To jego wstawiennictwu mieszkańcy miasta zawdzięczają ocalenie miasta przed najazdem tatarskim w XVI wieku. Trumnę błogosławionego odnaleziono w roku 1619, a po beatyfikacji w roku 1790 przeniesiono ją do katedry łacińskiej we Lwowie. W czasach sowieckich relikwie arcybiskupa wywieziono do Lubaczowa, by powróciły na poprzednie miejsce w 2009 roku.

 

Źródło: „Nasz Dziennik”, gosc.pl

MWł

  

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 431 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram