Pro Ecclesia Universali – wystartowała nowa inicjatywa katolików świeckich, którzy chcą bronić jedności Kościoła katolickiego w obliczu synodalnego procesu jego dezintegracji. Do inicjatywy, która wyszła z Polski, przyłączyło się już szereg organizacji z kilku krajów.
Głównym elementem kampanii inicjatywy Pro Ecclesia Universali jest rozpowszechnianie broszury poświęconej roli biskupów w Kościele.
Broszura nosi tytuł „Odpowiedzialność biskupów za Kościół powszechny w czasach zamętu„.
Wesprzyj nas już teraz!
Została przygotowana w kilku językach: polskim, angielskim, francuskim, niemieckim, włoskim, hiszpańskim i portugalskim. Broszura została rozesłana do wszystkich polskich biskupów, a także do księży. Wkrótce zostanie wysłana do wszystkich biskupów z całego świata (sic!).
Broszura składa się z trzech zasadniczych części. Przedstawia tajemnicę Kościoła; rolę i kompetencje Magisterium Kościoła; sytuacje wymagające interwencji biskupa.
Celem broszury jest ukazanie odpowiedzialności biskupa za Kościół – nie tylko za własną diecezję, ale również za Kościół powszechny.
Broszurę można pobrać ze strony proecclesiauniversali.org.
W ocenie organizatorów akcji jest to szczególnie ważne po publikacji deklaracji Fiducia supplicans o błogosławieniu par tzw. nieregularnych i homoseksualnych. Każdy biskup musi stanąć na wysokości zadania i wziąć w obronę niezmienną naukę Kościoła.
Organizatorzy kampanii zachęcają wszystkich wiernych do:
– rozpowszechniania broszury wśród duchowieństwa oraz wśród organizacji wiernych świeckich;
– organizowania konferencji wskazujących na konieczność zabierania głosu przez biskupów w sytuacji zamętu w Kościele;
– modlitw publicznych i prywatnych w intencji papieża i biskupa miejsca o świętość życia i cnotę męstwa w obronie wiary.
Do inicjatywy Pro Ecclesia Universali przystąpiły już następujące organizacje:
Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi (Polska)
Uczelnia Collegium Intermarium (Polska)
Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris (Polska)
Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny (Polska)
Nadácia Slovakia Christiana (Słowacja)
SA Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks (Estonia)
Zaklada Vigilare (Chorwacja)
Więcej informacji na temat inicjatywy oraz możliwość pobrania broszury o odpowiedzialności biskupów za Kościół powszechny – na stronie proecclesiauniversali.org.
Pach
PRO ECCLESIA UNIVERSALI czyli kim naprawdę jest biskup? Co powinien robić dla Kościoła powszechnego?