28 lipca 2021

Odszkodowania dla osób, u których wystąpią poważne powikłania po szczepieniu. Rząd chce powołać specjalny fundusz

(fot. Pixabay)

Nawet 100 tys. zł odszkodowania będzie mogła dostać osoba, u której wystąpią poważne powikłania po szczepieniu – wynika z zapisów przyjętego we wtorek rządowego projektu ustaw dotyczącej powołania Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych.

Nowe przepisy zostały przygotowane przez ministerstwo zdrowia. Rządzący podkreślają, że powołanie takiego funduszu zapewni pacjentom możliwość uzyskania świadczenia pieniężnego w sytuacji wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Jest to ustawa, która gwarantuje w przypadku działań niepożądanych, jeśli chodzi o szczepienia, że będą wypłacane rekompensaty dla pacjentów, którzy będą zgłaszali działania niepożądane. One będą sprawdzane przez specjalną komisję. Myślę, iż ten proces będzie zdecydowanie bardziej uproszczony, niż to było do tej pory. To zwiększy bezpieczeństwo osób, które korzystają ze szczepionek – przekonywał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wesprzyj nas już teraz!

Projekt zakłada, że świadczenia kompensacyjne będą uzyskiwane na drodze decyzji administracyjnej Rzecznika Praw Pacjenta. Świadczenie będzie miało charakter zryczałtowanej kwoty. Jej wysokość będzie uzależniona przede wszystkim od długości okresu hospitalizacji. Dolny limit świadczenia wyniesie 10 tys. zł w przypadku hospitalizacji wynoszącej od 14 do 30 dni oraz do 100 tys. zł w razie hospitalizacji trwającej powyżej 120 dni.

Rządowy projekt trafi teraz do Sejmu.

 

Źródło: RadioMaryja.pl

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(37)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie
Więcej komentarzy