Sędzia Sądu Najwyższego Alabamy sprzeciwił się tyranii sądów federalnych, zmuszających stany do akceptacji tzw. homomałżeństw. Sędzia Roy Moore zapowiedział, że nie będzie respektować orzeczeń federalnych, sprzecznych z konstytucją stanową i wolą mieszkańców.
Kilka dni temu sędzia federalny podważył poprawkę do konstytucji stanowej Alabamy, zakazującej zawierania „małżeństw” jednopłciowych. W odpowiedzi na tę decyzję przewodniczący Sądu Najwyższego Alabamy, Roy Moore wydał oświadczenie, w którym wyraźnie stwierdził, że nie będzie respektować orzeczeń sądów federalnych, naruszających konstytucję stanową i podważających decyzję mieszkańców, którzy w referendum opowiedzieli się za zakazem „homomałżeństw”.
Wesprzyj nas już teraz!
Sędzia Moore nie po raz pierwszy przeciwstawił się nadgorliwości i zaangażowaniu politycznemu sędziów federalnych. W 2003 roku nie zgodził się usunąć z budynku SN rzeźby Dekalogu, przez co stracił posadę. W 2012 roku ponownie został wybrany na przewodniczącego Sądu Najwyższego w stanie Alabama i do dziś stoi na jego czele.
„Jako przewodniczący Sądu Najwyższego Alabamy – napisał w specjalnym oświadczeniu, odnoszącym się do ostatniej decyzji sądu federalnego – będą bronił konstytucji i woli narodu, który w przeważającej mierze opowiedział się za przyjęciem poprawki o świętości małżeństwa. „Jeśli chcemy zachować moralność – wyjaśnił – która jest źródłem wszelkiego postępu w dziedzinie społecznej i politycznej, to musimy działać, sprzeciwiając się tyranii!” – dodał.
W liście skierowanym do republikańskiego gubernatora Roberta Bentleya, Moore przestrzegł przed wydawaniem aktów małżeństwa parom homoseksualnym. Podkreślił, że w świetle obowiązującego prawa, będą one sprzeczne z ustawami i konstytucją stanu. Poinstruował gubernatora, że stan Alabama nie jest związany w tej kwestii decyzjami sądu federalnego ani sądów apelacyjnych. Moore na końcu listu dopisał: „Proszę pamiętać, że stanę po stronie Pana, aby sprzeciwić się tyranii sądowej i wszelkim bezprawnym opiniom wydanym bez odpowiednich uprawnień konstytucyjnych”. Sędzia wyjaśnił, że konstytucja Stanów Zjednoczonych nie daje rządowi federalnemu żadnych uprawnień, które pozwalałyby na redefinicję instytucji małżeństwa.
Gubernator Alabamy wydał własne oświadczenie, w którym podkreślił, że musi przestrzegać konstytucji, ale rząd federalny nie może naruszać praw przyjętych w poszczególnych stanach.
Postawę sędziego Moore’a poparł m.in. konserwatywny polityk Mike Huckabee, który zakwestionował „sądową supremację.” Przywołał on słynną decyzję z 1857 roku ówczesnego sędziego SN Dreda Scotta. Scott powiedział, że ludzie, którzy są czarni nie są w pełni ludźmi. Decyzji tej nie uznał Abraham Lincoln.
Sędzia Moore w oświadczeniu skierowanym do gubernatora powołał się także na słowa zawarte w Ewangelii wg św. Marka, które odnoszą się do nierozerwalności małżeństwa kobiety i mężczyzny, ustanowionego przez samego Boga. W 2012 roku Moore stwierdził, że celem osób walczących o legalizację tzw. małżeństw osób tej samej płci jest zniszczenie instytucji ustanowionej przez Stwórcę.
Źródło: al.com, thenewciwilrightsmovement.com, AS.