Watykan i Pekin osiągnęły porozumienie w sprawie dwóch nominacji biskupich oraz stworzenia nowej diecezji. Współpraca odbywa się na gruncie umowy zawartej w 2018 roku, a później dwukrotnie odnawianej. Treść umowy nie jest znana, a jej dotychczasowe funkcjonowanie było często dość wątpliwe.
Przez ostatnie kilka lat relacje między Watykanem a Pekinem pogarszały się, pomimo obowiązywania tajnego porozumienia z 2018 roku. Chińczycy wprowadzali niekiedy nowych biskupów nie pytając Watykanu o zgodę. Ostatnie decyzje wskazują na polepszenie współpracy.
29 stycznia Stolica Apostolska ogłosiła, że dotychczasowa prefektura apostolska w Weifang zostanie przekształcona w diecezję. Jej pierwszym biskupem zostanie Anthony Sun Venjun. Decyzje w tej sprawie miały zapaść już w kwietniu 2023 roku, ale aż do teraz zwlekano z ich ogłoszeniem.
Wesprzyj nas już teraz!
Diecezja Weifang obejmuje ponad 16 tys. km2 terenu. Zamieszkuje ją ponad 9 mln ludzi, z czego około 6000 to katolicy. Na terenie diecezji posługuje dziesięciu księży; jest też sześć zakonnic. Według Watykanu z propozycją utworzenia diecezji wyszła strona chińska, a Stolica Apostolska zaaprobowała ideę.
Kilka dni wcześniej Stolica Apostolska zgodziła się też obsadzić diecezję Zhengzhou, która od kilkudziesięciu lat (sic) nie miała swojego biskupa. Nowym ordynariuszem został bp Thaddeus Wang Yuesheng.
Decyzje mogą pomóc w przezwyciężeniu kryzysu wywołanego zwłaszcza przez decyzję Chin z kwietnia 2023 roku, kiedy jednostronnie mianowano nowego biskupa Szanghaju. Watykan dopiero po dłuższym czasie zaakceptował krok Pekinu, wskazując jednak, że do nominacji doszło z naruszeniem postanowień umowy z 2018 roku. Biskupem Szanghaju został Joseph Shen Bin, będący zarazem przewodniczącym uznawanej przez Pekin, ale nieuznawanej przez Watykan Konferencji Episkopatu Kościoła Katolickiego w Chinach.
Źródło: pillarcatholic.com
Pach