9 grudnia 2015

Odwołać Klatę z funkcji dyrektora Narodowego Starego Teatru w Krakowie! Apel do ministra kultury

(Fot. Piotr Guzik / Forum )

„Gazeta Polska Codziennie” opublikowała list do ministra kultury w sprawie odwołania Jana Klaty z funkcji dyrektora Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Wśród sygnatariuszy znaleźli się m. in. krakowski twórca Stanisław Markowski, prof. Andrzej Nowak, dr Jarosław Szarek oraz szef teatru Nie Teraz Tomasz Żak.

 

Narodowy Stary Teatr w Krakowie, pod kierownictwem Jana Klaty, od paru lat szokuje kierunkiem swojej działalności. Scena przed laty słynna z wielkich spektakli Konrada Swinarskiego, Jerzego Jarockiego, Andrzeja Wajdy czy Jerzego Grzegorzewskiego, nagradzana za kształtowanie świadomości narodowej, stała się dziś zaprzeczeniem swojej wielkiej tradycji. Świadomość tego faktu jest powszechna w środowisku kulturalnym, choć presja w nim panująca i poprawność polityczna nie wszystkim pozwala o tym mówić otwarcie. Mimo to już kilkakrotnie, w sposób mniej lub bardziej zdecydowany, zgłaszano postulat o odwołanie Jana Klaty z zajmowanego stanowiska. Niestety, nieskutecznie. Nie pomogły apele do ówczesnego ministra kultury, Bogdana Zdrojewskiego, który go na to stanowisko powołał – czytamy w liście.

 

Jak zauważaj autorzy listu „dzięki przytomności aktorów i działaniom m.in. pana Stanisława Markowskiego, udało się nie dopuścić do realizacji zdekonstruowanej wersji „Nie-Boskiej komedii”, która w myśl założeń serbskiego reżysera, miała być świadectwem antysemityzmu zarówno autora, Zygmunta Krasińskiego, jak i twórcy wielkiej realizacji tego dramatu, Konrada Swinarskiego. Dyrektor Jan Klata niezrażony powszechnym oburzeniem na takie praktyki, z całą konsekwencją realizował i nadal realizuje, na narodowej scenie – finansowanej przez podatników – plan niszczenia polskiej tradycji”.

 

W swojej polityce programowej konsekwentnie posługuje się prowokacją polityczną i obyczajową. Zorganizował np. skandaliczny, prześmiewczy, happening na temat tragedii smoleńskiej, a następnie publiczne czytanie bluźnierczo-obscenicznego tekstu „Golgota Picnic”. Tekstu obrażającego uczucia nie tylko katolików, ale całej wspólnoty ludzkiej doświadczanej już w swych dziejach pogardą i przemocą w imię walki z kulturą, stanowiącą przecież uniwersalne spoiwo cywilizacyjne. To pozbawione jakiejkolwiek wartości artystycznej przedsięwzięcie świadczy dobitnie o kryteriach repertuarowych i realizacyjnych, jakimi posługuje się obecny dyrektor Starego Teatru – zauważają sygnatariusze apelu.

 

Pod apelem skierowanym do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wicepremiera Piotra Glińskiego podpisali się m. in.  krakowski twórca Stanisław Markowski, prof. Andrzej Nowak, dr Jarosław Szarek oraz szef teatru Nie Teraz Tomasz Żak, dr Mirosław Boruta, Adam Bujak, Leszek Długosz, Marcin Dybowsk, dr hab. Henryk Głębocki, Anita Gargas, prof. Janusz Kawecki, Zuzanna Kurtyka, Paweł Kurtyka, Halina Łabonarska, Piotr Legutko, Piotr Lisiewicz, dr Elżbieta Morawiec, Jan Pietrzak, Jan Polkowski, Jan Pospieszalski, Wojciech Reszczyński, Jarosław Marek Rymkiewicz, Tomasz Sakiewicz, dr Joanna Wieliczka-Szarkowa, Piotr Szubarczyk, Jerzy Zelnik oraz wielu innych.

 

 

Źródło: „Gazeta Polska Codziennie”

luk

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie