23 marca 2017

Odzyska czy przejmie? Trwają pracę nad projektem o odzyskiwaniu narodowych dóbr kultury

(Leonardo da Vinci, Dama z Gronostajem, Kraków. Autor: Cezary Piwowarski (Praca własna) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) lub CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0-3.0-2.5-2.0-1.0)], Wikimedia Commons)

W środę w polskim Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy dotyczącej „odzyskiwania narodowych dóbr kultury”. Nowe przepisy przygotowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Podczas prezentacji projektu ustawy prof. Magdalena Gawin, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego powiedziała, że dzięki nowym przepisom zostanie wprowadzony „kluczowy termin na gruncie prawnym”, czyli „narodowe dobra kultury”. Zaznaczyła, że ustawa pozwoli „na złagodzenie skutków grabieży polskich dóbr kultury podczas II wojny światowej”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Gawin poinformowała również o pracach związanych z prowadzonym przez MKiDN pracach związanych z tworzeniem ogólnopolskiego rejestru dóbr kultury, w którym na chwilę obecną skatalogowano ponad 63 tysiące dzieł malarskich, rzeźb, tkanin, zbiorów numizmatycznych i archeologicznych etc.

 

Wiceminister zakomunikowała, że obecnie poszukiwanych jest prawie 7 tysięcy obrazów polskich twórców, m.in. Jana Matejki, Jacka Malczewskiego i Aleksandra Gierymskiego oraz wiele dzieł tzw. „malarstwa obcego” autorstwa m.in. Rubensa, Rembrandta i Duerera.

 

Tylko w ostatnich 5 latach dzięki staraniom MKiDN do kraju powróciło 341 cennych obiektów, których łączna wartość wynosi ponad 8 mln zł – oświadczyła Gawin. Dodała, że resort kultury udzieli wsparcia „także w odzyskiwaniu tych dóbr kultury, które zostały skradzione osobom prywatnym”.

 

Nowe przepisy wprowadzają dodatkowo m.in. nowe regulacje dotyczące ochrony muzealiów niebędących zabytkami oraz nowe warunki współpracy między MKiDN a urzędami i państwowymi instytucjami mające na celu „odzyskiwanie utraconego dobra kultury”.

 

W projekcie zapisano również „zasady postępowania w sprawie zwrotu z państwa UE narodowych dóbr kultury Polski, wyprowadzonych z naszego kraju z naruszeniem prawa” oraz „przepisy karne odnoszące się przede wszystkim do zachowań polegających na utrudnianiu postępowania o zwrot zagranicznego narodowego dobra kultury, np. przez zatajanie i podawanie nieprawdziwych informacji na temat jego przechowywania”.

 

Źródło: gazetaprawna.pl

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 031 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram