29 listopada 2019

Ofiary śmiertelne ataku terrorystycznego w Londynie. Nożownik zaatakował także w Hadze

(Policja na London Bridge, fot. Dominic Lipinski/PA Images)

W centrum Londynu doszło do tragicznego w skutkach ataku terrorystycznego, którego ofiarami stały się dwie osoby. Sprawca zaatakował je nożem na London Bridge. Podczas interwencji policji, funkcjonariusze postrzelili napastnika, który zmarł na miejscu. Do ataku doszło także Hadze, gdzie sprawca ranił co najmniej 3 osoby.

 

Do tragicznego zdarzenia doszło na London Bridge w centrum stolicy Anglii, gdzie uzbrojony w nóż mężczyzna, zaatakował przypadkowych przechodniów. Napastnik poważnie ranił swoje ofiary, które w konsekwencji zmarły. Niektóre źródła informują, że mężczyzna miał mieć na sobie kamizelkę z materiałami wybuchowi. Te informacje potwierdził Neil Basu, funkcjonariusz Scotland Yardu, który podkreślił, że urządzenie wyglądało na autentyczne, ale ostatecznie okazało się jedynie atrapą.

 

„Mogę potwierdzić, że około godziny 14, policja została wezwana w okolice London Bridge do incydentu z powodu dźgnięcia nożem. W akcji, oprócz funkcjonariuszy, uczestniczyły też służby ratownicze. Podejrzany napastnik został zastrzelony przez oficerów policji. Zmarł na miejscu zdarzenia. Podczas tego incydentu wiele innych osób odniosło obrażenia” – powiedział Neil Basu. Funkcjonariusz Scotland Yardu dodał, że zdarzenie zostało uznane za incydent terrorystyczny i będzie badane przez służby zajmujące się terroryzmem.

 

BBC informuje, że na początku listopada poziom zagrożenia terroryzmem w Wielkiej Brytanii został obniżony z „poważnego” do „znacznego”. Takiej klasyfikacji dokonało Wspólne Centrum Analiz Terroryzmu. Wyzwanie dla policji i służb bezpieczeństwa polega na tym, że ataki z użyciem noża lub samochodu, często są przeprowadzane przez „wolnych strzelców” i mogą być trudne do zauważenia i wykrycia, ponieważ wymagają stosunkowo niewielkiego przygotowania i komunikacji – tłumaczą eksperci. Służby informują, że priorytetem dla policji i MI5 będzie ustalenie tożsamości napastnika, niezależnie od tego czy był on powiązany z grupami terrorystycznymi. 

 

Świadkami zatrważających scen byli także mieszkańcy holenderskiej Hagi. Jak informują zagraniczne media, w tym Reuters, napastnikiem był prawdopodobnie mężczyzna pochodzenia północnoafrykańskiego. Napastnik ranił nożem trzy osoby, które z obrażeniami zostały poddane hospitalizacji. Okoliczności zdarzenia nie są znane policji, ale ustalono, że do krwawego ataku doszło na zatłoczonej ulicy w centrum miasta. Znajdują się na niej sklepy, które przeżywały „oblężenie” ze względu na wyprzedaże związane z tzw. „Black Friday”.

 

 

Źródło: BBC, interia.pl, wp.pl, Reuters

WMa

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie