Finlandia i Szwecja złożyły wnioski o włączenie ich do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Ambasadorzy obu państw przekazali dziś pisma na ręce sekretarza generalnego sojuszu.
W środę 18 maja ambasadorzy Finlandii i Szwecji rezydujący w Brukseli spotkali się z Jensem Stoltenbergiem, by przedstawić mu wnioski obu państw o dołączenie ich do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. – Cieszę się ze złożenia wniosków o dołączenie do NATO przez Finlandię i Szwecję. Jesteście naszymi najbliższymi partnerami, a wasze członkostwo w NATO wzmocni nasze wspólne bezpieczeństwo – powiedział sekretarz generalny sojuszu w trakcie ceremonii przekazania pism.
Decyzja o dołączeniu do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego dwóch skandynawskich krajów jest związana z obawami dotyczącymi bezpieczeństwa w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Wesprzyj nas już teraz!
Podczas zimnej wojny zarówno Szwecja, jak i Finlandia pozostawały neutralne. Ich posunięcie jest zatem zdaniem komentatorów jedną z najważniejszych transformacji w architekturze bezpieczeństwa Europy od dziesięcioleci. Odzwierciedla ono także zmiany w nastrojach opinii publicznej. W obu krajach poparcia dla dołączenia do sojuszu wzrosło lawinowo po agresji Moskwy na Ukrainę.
Wnioski zostaną teraz rozpatrzone przez 30 krajów członkowskich NATO. Może to zająć około dwóch tygodni, jednak cały proces akcesyjny zwykle trwa do roku i nie jest ściśle sformalizowany. Według prasowych doniesień sojusz zamierza go przyspieszyć w przypadku Finlandii i Szwecji. Na początku sprawą zajmie się Rada Północnoatlantycka.
– Wszyscy sojusznicy są zgodni co do wagi rozszerzenia NATO. Wszyscy zgadzamy się, że musimy stać razem, i wszyscy zgadzamy się, że to historyczny moment, który musimy wykorzystać – przekazał Stoltenberg w wypowiedzi dla dziennikarzy.
(PAP)/ oprac. FA