Sąd Rejonowy dla Łodzi-Widzewa odroczył do 24 kwietnia ogłoszenie wyroku w sprawie łódzkiego drukarza, który odmówił wykonania usługi zleconej przez organizację LGBT. Przeciwko Adamowi J. wystąpiły środowiska prohomoseksualne oraz Rzecznik Praw Obywatelskich. Oskarżonego reprezentują prawnicy Programu Interwencji Procesowej Instytutu Ordo Iuris.
Odroczenie nastąpiło ze względu na konieczność przesłuchania świadka – osoby która negocjowała warunki usługi ze strony organizacji LGBT – informuje Ordo Iuris.
Wesprzyj nas już teraz!
W maju 2015 r. drukarz odmówił wykonania materiałów promocyjnych na zlecenie Fundacji LGBT Business Forum. Pracownik wskazał, że nie chce popierać działalności organizacji ani przyczyniać się do propagowania głoszonych przez nią treści.
W lutym 2016 r. Rzecznik Praw Obywatelskich złożył w tej sprawie zawiadomienie o możliwości popełnienia wykroczenia, powołując się na art. 138 Kodeksu wykroczeń, uchwalony w 1971 roku. Zapis ten służył niegdyś do walki z tak zwanymi spekulantami i sprzedażą „spod lady”. Na podstawie peerelowskiego prawa policja skierowała przeciwko drukarzowi wniosek o ukaranie.
Proces ruszył w listopadzie 2016 r. We wtorek odbyła się trzecia rozprawa w tej sprawie.
W odpowiedzi na działania RPO Adama Bodnara, żądającego ukarania pracownika łódzkiej drukarni korzystającego z wolności sumienia i swobody umów, na stronie www.maszwplyw.pl uruchomiona została petycja o odwołanie Rzecznika Praw Obywatelskich. Do dzisiaj podpisało się pod nią ponad 35 tysięcy osób.
Instytut Ordo Iuris udziela wsparcia drukarzowi w ramach swojego Programu Interwencji Procesowej.
Projekt ten powstał w celu wywierania aktywnego i profesjonalnego wpływu na orzecznictwo sądowe oraz administracyjne. Instytut uczestniczy w sprawach dotyczących obrony praw obywatelskich oraz godności i wolności osób zagrożonych wykluczeniem społecznym z powodu przywiązania do naturalnego ładu społecznego poświadczonego w Konstytucji RP. Współpracujący z Ordo Iuris adwokaci, radcowie prawni oraz aplikanci z całej Polski stykają się bezpośrednio z krzywdą osób, których prawa zostały naruszone wskutek działania lub zaniechania władz publicznych. W ramach programu prawnicy udzielają fachowej pomocy w sprawach cywilnych, karnych, rodzinnych, wykroczeniowych, pracowniczych oraz administracyjnych.
Źródło: Ordo Iuris
RoM