25 października 2022

Ogłoszono drugą edycję konkursu „Polska-Węgry – historia przyjaźni”

(PCh24.pl)

Św. Kindze, gen. Józefowi Bemowi i Stefanowi Batoremu poświęcona jest druga edycja konkursu „Polska-Węgry – historia przyjaźni” – ogłosił we wtorek szef MEiN Przemysław Czarnek. Pierwsza odsłona cieszyła się dużym powodzeniem, a do pierwszego etapu przystąpiło ponad 2,2 tys. osób – dodał.

We wtorek w siedzibie MEiN w Warszawie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wspólnie z ambasadorką Węgier w RP Orsolyą Zsuzsanną Kovács ogłosili drugą edycję konkursu historycznego „Polska-Węgry – historia przyjaźni”.

Pierwsza edycja rzeczywiście cieszyła się ogromnym zainteresowaniem młodzieży szkolnej. Ze szkół ponadpodstawowych przystąpiło do tego pierwszego etapu 2 233 uczniów z całej Polski. Nie było województwa, z którego nie pochodziliby uczniowie zainteresowani historią przyjaźni polsko-węgierskiej. Do kolejnego etapu przeszło 406 osób, a laureaci  to 52 osoby – powiedział szef MEiN Przemysław Czarnek. Dodał, że najwięcej zgłoszeń wpłynęło z woj. małopolskiego.

Wesprzyj nas już teraz!

Czarnek powiedział, że druga edycja konkursu będzie poświęcona trzem wybitnym postaciom z historii Polski i Węgier: św. Kindze, gen. Józefowi Bemowi i Stefanowi Batoremu. – To są postacie, które łączyły w historii bardzo mocno nasze dwa narody i dlatego ich życie i działalność będą tematem tego konkursu – powiedział.

Ambasadorka Węgier w RP Orsolya Zsuzsanna Kovács podziękowała szefowi MEiN za objęcie patronatu nad konkursem. – Nasze tysiącletnie historie przeplatały się nawzajem. Jest wiele symbolicznych, wspólnych wydarzeń – podkreśliła. Wskazała, jako przykład, na lata 1848-1849, kiedy polscy legioniści walczyli na Węgrzech o węgierską wolność. – Jeden z polskich legionistów, który został zapytany, co oznacza przyjaźń polsko-węgierska powiedział, że to jest miłość i interes – podkreśliła.

Wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży i pomysłodawca konkursu Tomasz Zieliński ocenił, że w tym roku konkurs będzie trudniejszy, niż w poprzedniej edycji, ale trud uczestnikom wynagrodzić mają atrakcyjne laury. – Ale najważniejszym aspektem konkursu jest poznanie wspólnej historii Polski i Węgier – podkreślił.

Celem konkursu jest rozwijanie wiedzy historycznej o stosunkach polsko-węgierskich i promowanie postaci zasłużonych dla obu krajów. Przedsięwzięcie jest skierowane do uczniów publicznych i niepublicznych szkół ponadpodstawowych. Konkurs jest organizowany przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich oraz Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.

Konkurs jest skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych. Jego zakres tematyczny jest powiązany z trzema wybitnymi postaciami z dziejów polsko-węgierskich: św. Kingą, gen. Józefem Bemem i królem Stefanem Batorym. Zwycięzcy konkursu otrzymają stypendia, a nagrody finansowe otrzymają także nauczyciele – opiekunowie merytoryczni laureatów konkursu.

Źródło: PAP / Szymon Zdziebłowski

pap logo

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(1)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram