6 kwietnia 2016

Ojciec Papczyński – patron walki o życie poczęte. Już wkrótce jego kanonizacja

– Przesłanie ojca Papczyńskiego o godności życia od poczęcia do naturalnej śmierci jest w dzisiejszych czasach ciągle aktualne – powiedział ks. Paweł Naumowicz, prowincjał Zgromadzenia Księży Marianów. Dziś w Warszawie odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca program uroczystości kanonizacyjnych założyciela zgromadzenia. Kanonizacja odbędzie się 5 czerwca w Rzymie.

 

Podczas spotkania z dziennikarzami zaprezentowano w środę program obchodów związanych z kanonizacją marianina, o. Stanisława Papczyńskiego. Mszy kanonizacyjnej na placu św. Piotra będzie przewodniczył papież Franciszek. – Jest prawdopodobne, że w uroczystości, która odbędzie się 5 czerwca o godz. 10.00, weźmie udział prezydent Polski Andrzej Duda – poinformował rzecznik polskich marianów ks. Adam Stankiewicz MIC.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Uczestnicy kanonizacji będą również mogli wziąć udział w Mszy dziękczynnej za kanonizację, którą odprawi 6 czerwca w rzymskiej bazylice Santa Maria na Zatybrzu kard. Stanisław Dziwisz. W ramach dziękczynienia okolicznościowe Msze odprawione zostaną w mariańskich parafiach w całej Polsce.

 

W Górze Kalwarii na Mariankach 11 czerwca o godz. 18.00 dziękczynieniu będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, zaś Mszę w rodzinnej parafii o. Papczyńskiego w Podegrodziu 8 września o godz. 18.00 odprawi bp Andrzej Jeż. Eucharystię w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu 10 września odprawi kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich. Zakończeniem ogólnopolskiego dziękczynienia będzie Msza w ełckiej parafii NMP Królowej Apostołów, miejscu dwóch cudów za przyczyną o. Papczyńskiego, którą 30 października odprawi bp Jerzy Mazur.

 

Prowincjał polskiej prowincji Zgromadzenia Księży Marianów ks. Paweł Naumowicz zauważył, że kanonizacja bł. ojca Papczyńskiego nawiązuje do ważnych wydarzeń społecznych, które obecnie przeżywamy. – Ojciec Stanisław mówił, że każdy człowiek jest mistyczną świątynią Boga, a poświęcenie tej świątyni dokonuje się przez sakramenty chrztu i spowiedzi – wskazał ks. Naumowicz. Przypomniał też, że to w pismach autora podręcznika duchowości dla świeckich „Mistyczna świątynia Boga” jeszcze przed siostrą Faustyną i Janem Pawłem II o. Stanisław zwracał uwagę na znaczenie Bożego Miłosierdzia oraz zachęcał do pełnienia uczynków miłosierdzia.

 

– Przesłanie ojca Papczyńskiego o godności życia od poczęcia do naturalnej śmierci jest w dzisiejszych czasach ciągle aktualne – powiedział ks. Naumowicz i wyjaśnił, że gdy coraz więcej młodych ludzi słyszy od swojej matki „nie chciałam Cię” lub nie zna swojego ojca, o. Papczyński uczył, że nie ma ludzi niechcianych, niegodnych życia, bo każdy jest powołany i kochany przez Boga. „Założyciel marianów dawał świadectwo i wzywał do świętości i piękna życia ludzkiego” – podkreślił ks. Naumowicz.

 

Duchowny wskazał, że dla wspólnoty zakonnej, którą o. Papczyński przygotowania do kanonizacji ich założyciela, jest szczególnym czasem odkrycia na nowo charyzmatów zgromadzenia: kult Niepokalanego Poczęcia, głoszenie Ewangelii i modlitwa za zmarłych. Zaznaczył, że wezwanie do apostolatu Księża Marianie starają się realizować w wielu dziełach, jakie prowadzą. Są to między innymi: ośrodki, hospicja, grupy i centra formacyjne, a także wydawnictwo PROMIC oraz popularne w całym kraju Stowarzyszenie Pomocników Mariańskich, czy jedna z pierwszych w Polsce porania naprotechnologiczna.

 

– Ojciec Papczyński nie miał zahamować, by odnosić się do polityki, na przykład jako przeciwnik liberum veto. Powtarzał też, że prawa boskie zawsze powinny być ponad prawami ludzkimi. Dlatego byłby dobrym patronem polityków – ocenił prowincjał.

 

Ks. Jerzy Owsianka z parafii NMP Królowej Apostołów w Ełku opowiedział dwa przypadki cudów, które przyczyniły się najpierw do beatyfikacji, później do kanonizacji ojca Papczyńskiego. – Oba wydarzyły się na terenie jednej parafii były owocem nowenny do ojca Stanisława – wskazał duchowny. Dopowiedział także, że na temat tych uzdrowień powstaje obecnie film dokumentalny.

 

O. Stanisław Papczyński, założyciel zgromadzenia marianów, urodził się w 1631 r. w Podegrodziu na Sądecczyźnie. W młodości wstąpił do zakonu pijarów, gdzie przyjął imię Stanisław od Jezusa i Maryi. Po 16 latach opuścił ten zakon, by w 1673 r. założyć własne zgromadzenie, któremu zlecił szerzenie kultu Niepokalanego Poczęcia, modlitwę za zmarłych i pracę w parafiach.

 

Zmarł w opinii świętości 17 września 1701 r. w Górze Kalwarii koło Warszawy. 16 września 2007 roku w Licheniu miała miejsce beatyfikacja o. Stanisława Papczyńskiego. Proces kanonizacyjny jest w toku.

 

O. Papczyński jest patronem dzieci nienarodzonych i rodziców pragnących potomstwa.

 

Zgromadzenie Księży Marianów jest najstarszym istniejącym do dziś powstałym na ziemiach polskich, męskim zgromadzeniem zakonnym. Marianów spotkać można w kilkunastu krajach świata, m.in. – Brazylii, USA, na Filipinach, Kazachstanie, gdzie pełnią różne posługi: od pracy parafialnej i misyjnej po posługi w sanktuariach. Swoją posługę duszpasterską realizują zgodnie z zawołaniem „Za Chrystusa i Kościół”.

KAI

KRaj

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram