Z udziałem tysięcy wiernych na Jasnej Górze trwa 24. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja. To jedno z największych spotkań w jasnogórskim sanktuarium. Głównej Mszy św. na szczycie przewodniczy abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński.
Tegoroczna pielgrzymka odbywa się pod hasłem: „Po Panu Bogu najbardziej kocham Polskę”. Jak wyjaśniał w zaproszeniu na spotkanie o. Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor Radia Maryja, to słowa wypowiedziane przez Sługę Bożego Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. – Po Panu Bogu najbardziej kocham Polskę, Polskę zawsze wierną – Polonia Semper Fidelis – tłumaczył o. Rydzyk.
Wesprzyj nas już teraz!
Dwudniową pielgrzymkę rozpoczęła wczoraj wieczorem uroczysta Msza św., której przewodniczył bp Antoni Pacyfik Dydycz, senior diecezji drohiczyńskiej. W homilii zaapelował, aby obserwować otaczającą nas rzeczywistość i z odwagą przeciwstawiać się złu w życiu społecznym i politycznym. Podkreślił, że jedyną polityką Kościoła jest troska o człowieka, aby o każdym Polaku i Polce można było powiedzieć „oto człowiek”, aby w rodzinie, narodzie i państwie kształtował się człowiek” – podkreślił biskup.
Witając pielgrzymów o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry przypomniał, że „w historii, kiedy Polski nie było na mapach Europy i świata, Maryja z Jasnej Góry była znakiem jednoczącym Polaków, kiedy podczas zaborów Polacy byli skazywani na więzienie, wywożeni w głąb Syberii. Najczęściej zabierali oni ze sobą woreczek z polską ziemią i obrazek „tej, co jasnej broni Częstochowy i w Ostrej świeci Bramie”.
– Kiedy w Europie i świecie obserwujemy prześladowanie chrześcijan, islamizację Europy, a w Polsce rządząca koalicja wprowadza ustawy niezgodne z Ewangelią, przeciw narodowi polskiemu, rodzinie, dzieciom, Rodzina Radia Maryja pielgrzymuje na Jasną Górę, aby tu, z różańcem w ręku, uczyć się od Jasnogórskiej Królowej Polski, mimo różnych wpływów i nacisków, jak trwać przy Chrystusie, jedynym Zbawicielu świata i miłości do Ojczyzny – Polski – mówił o. Poteralski.
Ojciec Święty Franciszek, specjalnie na tę pielgrzymkę, udzielił wszystkim jej uczestnikom – po spełnieniu podstawowych warunków – odpustu zupełnego.
KAI
KRaj