18 sierpnia 2015

Według profesora prawa kościelnego, ojca Stefana Haeringa OSB, październikowy synod będzie mógł „rozwinąć” kościelne nauczanie w sprawie małżeństwa i rodziny. Jego zdaniem nie wolno jednak zmieniać nauki Pana Jezusa w sprawie nierozerwalności małżeństwa – to groziłoby schizmą.

 

Jak powiedział benedyktyn, ojciec Haering w rozmowie ze służbą prasową diecezji ratyzbońskiej, już papież Benedykt XVI w innym kontekście wskazywał, że kościelne nauczanie nie może zostać w niektórych punktach „zamrożone”. Niemiecki profesor prawa kościelnego zapewnił, że rozwój nauczania musi mieć zawsze na uwadze dobro wiary i Kościoła. Trudno jednak przewidzieć, w jakim kierunku sprawy pójdą na synodzie. – Walka będzie trwała – mówi benedyktyn.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W ocenie zakonnika obecnie wśród biskupów istnieją „rozmaite, bardzo od siebie odległe pozycje” w związku z kościelnym rozumieniem ważnego małżeństwa. Chodzi tu także o interpretację związków jednopłciowych, choć te w żadnej mierze nie mogą uchodzić za małżeństwa. Wszelkie homoseksualne związki, z natury pozamałżeńskie, uchodzą dziś za „nieregularne” i według prof. Haeringa większość biskupów chce, by tak pozostało.

 

Uczony zakonnik przyznaje, że w zachodnich krajach są obecne jednak także i przeciwne pozycje. Niektórzy chcieliby dostosować kościelną naukę do współczesności, do rozpowszechnionych społecznie praktyk utrzymywania związków pozamałżeńskich. Jednak, jak wskazuje benedyktyn, nierozerwalność małżeństwa nie może podlegać jakimkolwiek zmianom, bo jest „przykazaniem samego Pana”. Gdyby nierozerwalność małżeńską poddawać w wątpliwość i sądzić, że cudzołóstwo nie jest grzechem ciężkim, to byłyby to powody do znacznego niepokoju. Jak wskazuje zakonnik, w takich poglądach zawarty jest nawet „potencjał schizmatycki”.

 

O. Haering z opactwa Metten w Dolnej Bawarii jest profesorem prawa kanonicznego na Uniwersytecie Ludwika Maksymiliana w Monachium. Wcześniej taką samą funkcję pełnił na uczelni w Würzburgu. Jest też sędzią kościelnym w Monachium, doradcą komisji ds. wiary niemieckiego episkopatu i członkiem grupy roboczej ds. prawa kanonicznego tegoż.

 

Źródło: katholisch.de

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram