Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec bp Georg Bätzing spotkał się z papieżem. Ojciec Święty przyjął go na audiencji prywatnej. O czym rozmawiano? Jak mówi po spotkaniu bp Bätzing, Franciszek chce, by Droga Synodalna w Niemczech była kontynuowana.
Papież Franciszek wezwał Kościół katolicki w Niemczech do tego, by kontynuował rozpoczętą już Drogę Synodalną. Takie przesłanie wystosował do opinii publicznej przewodniczący Episkopatu Niemiec, bp Georg Bätzing, którego Ojciec Święty przyjął na nieoczekiwanej audiencji prywatnej w ten czwartek. Jak dodał bp Bätzing, „żadnego uzasadnienia” nie mają „rozpowszechniane twierdzenia”, jakoby Kościół w Niemczech wraz z Drogą Synodalną wykraczały poza grunt katolicki. Chodzi o to, by „otwarcie i szczerze dyskutować o istniejących kwestiach i wypracować zalecenia zmiany działania Kościoła”.
Droga Synodalna w Niemczech zastanawia się nad tym, jak powinien funkcjonować Kościół katolicki w przyszłości. Mówi się tam o zwiększeniu roli świeckich, zwłaszcza kobiet, a także o dużych zmianach w moralności seksualnej, zwłaszcza gdy idzie o homoseksualizm.
Wesprzyj nas już teraz!
Papież Franciszek jak dotąd kilkukrotnie krytykował Drogę Synodalną za to, że proces skupia się na zmianach struktur. Nigdy nie wyraził krytyki co do samej tematyki Drogi Synodalnej.
Niedawno cały Kościół debatował o wymianie listów między byłym przewodniczącym Episkopatu Niemiec oraz inicjatorem Drogi Synodalnej, kard. Reinhardem Marxem, a papieżem Franciszkiem. Kard. Marx zaproponował rezygnację z urzędu arcybiskupa Monachium i Fryzyngi. Ojciec Święty tej rezygnacji nie przyjął. W listach, które wymienili, obaj zgodzili się, że Kościół jest w kryzysie w związku z nadużyciami seksualnymi i że z tego kryzysu należy wyjść, wprowadzając w Kościele reformy. W Niemczech decyzję Franciszka zinterpretowano jako afirmację Drogi Synodalnej.
Z drugiej strony Franciszek wspiera procesy synodalne na całym świecie. W tym roku cały Kościół powszechny rozpoczyna kilkuletni proces tego rodzaju, który zakończy się Synodem Biskupów w roku 2023. Także Kościół w Polsce jest zobowiązany do tego, by zebrać doświadczenia Ludu Bożego, a następnie skierować opracowane dokumenty do Watykanu, co jest elementem przygotowania do konkluzywnego synodu o synodalności roku 2023.
Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl
Pach