Resort rodziny chce rozszerzenia katalogu osób zwolnionych z obowiązkowej służby wojskowej. Do tej grupy mieliby być dodani mężczyźni z rodzin wielodzietnych, którzy wychowują co najmniej troje dzieci. Sprawę opisuje w środę „Dziennik Gazeta Prawna”.
„Zaproponowane rozwiązanie miałoby mieć pozytywny wpływ na wzrost demograficzny w Polsce. Resort argumentuje, że takie działanie ma na celu umacnianie oraz wspieranie funkcji rodziny oraz zwiększenie szans rozwojowych i życiowych dzieci oraz młodzieży (w szczególności z rodzin wielodzietnych)”, czytamy.
To jednak nie wszystkie propozycje, które złożyli przedstawiciele rządu Tuska. „DGP” zwraca uwagę, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego domaga się, aby w kontekście obowiązków i uprawnień wynikających z przepisów ustawy o obronie Ojczyzny nie dochodziło do różnicowania sytuacji prawnej uczniów i absolwentów szkół podstawowych lub ponadpodstawowych oraz uczniów i absolwentów szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej lub liceum ogólnokształcącego.
„Jedna z ważnych zmian dotyczy zgłoszenia chęci pełnienia czynnej służby wojskowej. Nie będzie potrzeby kierowania na badania lekarskie oraz psychologiczne. Obecnie, zgodnie z art. 61 ustawy o obronie Ojczyzny, w przypadku gdy osoba, której nadano kategorię zdolności do czynnej służby wojskowej w ramach kwalifikacji wojskowej, zgłosi w terminie trzech lat od dnia nadania tej kategorii chęć pełnienia czynnej służby wojskowej, nie kieruje się jej na badania lekarskie oraz psychologiczne. Przepisu tego nie stosuje się do osób, które ubiegają się o powołanie do zawodowej służby wojskowej lub do służby na stanowiskach wymagających szczególnych predyspozycji, a także do osób, których stan zdrowia uległ zmianie albo istnieją uzasadnione wątpliwości co do ich aktualnego stanu zdrowia. Projekt zmian zakłada uchylenie tego przepisu – tu nie ma zastrzeżeń ze strony podmiotów, z którymi resort obrony konsultuje nowe propozycje”, podsumowuje „DGP”.
Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”
TG