Ojcowie Synodalni nie są zgodni co do kwestii dopuszczenia do sakramentów rozwodników żyjących w nowych związkach. Poszczególnie grupy językowe prezentują odmienne stanowiska.
Według agencji informacyjnej niemieckiego episkopatu KNA, trzy spośród trzynastu grup językowych wypowiedziały się w środę zdecydowanie za pozostaniem przy dotychczasowej praktyce wykluczającej aktywnych seksualnie rozwodników od Stołu Pańskiego. Uczyniły to dwie grupy anglojęzyczna i jedna francuskojęzyczna.
Wesprzyj nas już teraz!
Cztery grupy z kolei obstają przy każdorazowym, szczegółowym badaniu poszczególnych przypadków, pod nadzorem lokalnego biskupa lub spowiednika. Nie wykluczają możliwości dopuszczenia rozwodników w nowych związkach do Komunii. Takie stanowisko zajęły grupy: niemieckojęzyczna, francuskojęzyczna oraz dwie włoskojęzyczne, przy czym jedna z włoskojęzycznych nalega na dalsze badanie problemu i odpowiednią decyzję Ojca Świętego. Namysł nad kwestią rozwodników i powierzenie sprawy papieżowi popierają jeszcze trzy grupy. Kolejny circulus jest w sprawie podzielony, a trzy pozostałe albo nie zajmują konkretnego stanowiska, albo w ogóle nie poruszają tego tematu.
Jak komentuje KNA, trudno ocenić stanowisko większości Ojców synodalnych. Z poglądów wyrażonych w dokumentach grup językowych nie sposób jasno stwierdzić, co może zostać ostatecznie przegłosowane.
Gdy idzie o grupę niemieckojęzyczną, w której pracach udział brali między innymi kardynałowie Müller, Kasper, Marx i Schönborn, to stanowisko wyrażone w dokumencie przyjęła jednogłośne. Abp Heiner Koch powiedział w rozmowie z „Radiem Watykańskim”, że nie chodzi tu jednak o „zgniły kompromis”, ale raczej o wynik „rzeczowej i fachowej dyskusji”. Koch jeszcze do niedawna nie wyobrażał sobie, by wobec odmiennych stanowisk kardynałów Müllera oraz Kaspera, Marxa i Schönborna można było dojść w tej sprawie do konsensusu. Stało się jednak inaczej.
Źródło: katholisch.de
pach