Konferencja Biskupów Meksyku (CEM) przedstawiła Watykanowi do zatwierdzenia serię adaptacji liturgicznych, które mają posłużyć do sprawowania Mszy Świętej dla „rdzennych ludów” Meksyku.
W rozmowie z ACI Prensa, kard. Felipe Arizmendi wyjaśnił, że „nie chodzi o stworzenie nowego rytu tubylczego, ale o włączenie do liturgii różnych sposobów odnoszenia się do Boga tych ludów, które wyrażają to samo co w Mszy Świętej, ale w swoich formach kulturowych”.
Rdzenne adaptacje liturgiczne zostały zatwierdzone podczas 114. zgromadzenia plenarnego CEM, które odbyło się w dniach 17–21 kwietnia. Kard. Arizmendi wyjaśnił, że początkowa propozycja dotyczyła wyłącznie Indian z diecezji San Cristóbal de Las Casas, ale na zgromadzeniu 19 kwietnia episkopat meksykański poprosił, aby dotyczyła ona wszystkich rdzennych ludów kraju.
Wesprzyj nas już teraz!
Zmiany zostały zatwierdzone niemal jednogłośnie przez 103 ze 105 głosujących biskupów. Następnie propozycja została przedstawiona do zatwierdzenia Stolicy Apostolskiej. „Teraz wniosek jest już w Rzymie, w Dykasterii ds. Kultu Bożego, w oczekiwaniu na ostateczne zatwierdzenie” – wyjaśnił kard. Arzimendi.
„Studiowaliśmy i sprawdzaliśmy, jakie rzeczy można wprowadzić do liturgii katolickiej, jakie rzeczy tak, a jakie nie” – powiedział. Jak ujawnił, „twórcami tych inicjatyw są sami rdzenni mieszkańcy San Cristóbal de Las Casas”, którzy wymieniają się doświadczeniami z innymi przedstawicielami meksykańskich ludów tubylczych.
Dostosowania liturgiczne zatwierdzone przez CEM obejmują praktykę okadzania, wprowadzenie roli „starszego świeckiego” i taniec rytualny. Okadzenia dokonuje turyferariusz płci męskiej lub żeńskiej przy użyciu zwykłego kadzidła kościelnego. Jak wyjaśnił kard. Arzimendi, taka osoba „robi to, co normalnie robi ksiądz”: okadza ołtarz, krucyfiks, obrazy i dary ofiarne. Kapłan jedynie błogosławi kadzidło.
Z kolei funkcja „starszego świeckiego” wiąże się z prowadzeniem modlitwy wspólnotowej. „Starszy świecki to mężczyzna lub kobieta, którym we wspólnotach powierzono modlitwę za wspólnotę” – powiedział hierarcha. Jak wyjaśnił, funkcja przewodniczącego modlitw wywodzi się z tubylczej tradycji.
Jeśli chodzi o taniec rytualny, dokument CEM stwierdza, że obejmuje on Dziękczynienie po Komunii. „W niektórych przypadkach dziękczynienie odbywa się z tańcem rytualnym (lekkie ruchy ciała), któremu towarzyszy muzyka instrumentalna typowa dla tego miejsca” – napisano w dokumencie,
Źródło: catholicnewsagency.com
PR