– Caritas będzie bronił okien życia – powiedział dyrektor Caritas ks. Marian Subocz w reakcji na zapowiedzi przedstawicieli Komitetu Praw Dziecka ONZ, którzy postanowili podjąć działania na rzecz delegalizacji „okna życia”.
Zagrożone są „okna życia” w prawie całej Europie. Komitet Praw Dziecka ONZ ma bowiem zwrócić się do UE by ta podjęła stosowne kroki i zdecydowała o ich delegalizacji.
Wesprzyj nas już teraz!
– Życie jest wartością fundamentalną i jego obrona ma pierwszeństwo przed innymi prawami. W „oknach życia” ratuje się istnienie niewinnych istot, zapewniając im natychmiastową opiekę medyczną i socjalną, a następnie miłość rodzicielską. Nie rozumiemy, jak można podważać sens istnienia takich miejsc – zaznaczył ks. Subocz.
Rzecznicy likwidacji „okien życia” twierdzą, że skłaniają one matki do porzucania swoich dzieci. – My nie zachęcamy do porzucania dzieci, ale przekazujemy komunikat: jeśli z jakichś względów nie możesz wychować swojego dziecka, to masz alternatywę przed pozostawieniem noworodka w śmietniku czy na klatce schodowej –zwraca uwagę dyrektor Caritas.
Ks. Subocz przypomniał również, że „okno życia” to sposób na pomoc nie tylko dziecku, ale również matce, która ma pewność, że dziecku nie stanie się krzywda.
W Polsce pierwsze „okno” powstało w 2006 roku, dziś jest ich około czterdziestu. W tym czasie uratowały życie blisko pięćdziesięcioro dzieci.
Źródło: niezależna.pl
ged