W Oknie Życia znajdującym się w domu sióstr Zgromadzenia Sióstr Maryi Wspomożycielki popularnie zwanych Salezjankami, znaleziono dziś zdrową dziewczynkę. „Ochrzciłyśmy ją z wody, nadając jej imię Anna”- poinformowała siostra, która znalazła w oknie niemowlę.
– Znalazłyśmy zawiniątko owinięte w koc. Okazało się, że w środku jest nowo narodzone dziecko – dziewczynka. Musiała urodzić się chwilę wcześniej, bo pępowina była świeża, a na całym ciele były ślady krwi – opowiada s. Anna Siara ekonomka domu Salezjanek. Widać, że życie dziecka nie było jego matce obojętne, gdyż maleństwo zawinięte było w profesjonalny koc termiczny oraz otulone grubym, wełnianym kocem. Siostry, według procedur, zaraz powiadomiły o zdarzeniu policję i pogotowie. Lekarze ocenili stan zdrowia Ani, małej Polki, na dobry. Policjanci sporządzili odpowiedni protokół. Dziecko trafiło do szpitala na dokładniejsze badania.
To już piąte dzieciątko pozostawione w piotrkowskim oknie życia, a jednocześnie pierwsza dziewczynka. Ostatni chłopiec pojawił się tu październiku 2016 roku. Zaś w styczniu 2013 roku, do okna trafił 1,5-roczny chłopiec, który wcześniej został porwany. Kilka miesięcy po otwarciu okna, w odstępie miesiąca, siostry salezjanki znalazły dwóch pierwszych chłopców.
Wesprzyj nas już teraz!
Caritas Archidiecezji Łódzkiej utworzyła do tej pory trzy okna życia: w Piotrkowie Trybunalskim, Łodzi i Pabianicach. Oprócz okien życia Caritas w Łodzi działa jeszcze podobne okno w Centrum Medycznym im. L. Rydygiera, przy ul. Sterlinga 13. Dzięki funkcjonującym w archidiecezji łódzkiej oknom uratowano już życie 15 dzieci. Idea utworzenia dwóch okien życia – w Łodzi i w Piotrkowie Trybunalskim zrodziła się w środowisku organizującym majowy, pro-liferski „Marsz wdzięczności za dar życia.”
Przypomnijmy, iż pierwsze okno życia powstało 19 marca 2006 roku w Krakowie. Obecnie w całym kraju funkcjonuje prawie 70 okien w 65 miejscowościach. 90 proc. okien życia w Polsce prowadzonych jest pod patronatem Caritas. Do tej pory w oknach życia pozostawiono ponad 150 niemowląt.
Okna życia są to miejsca, gdzie rodzice mogą zostawić niechciane niemowlę. Miejsca takie stanowią dobre rozwiązanie dla kobiet, które nie chcą zabijać swoich nienarodzonych dzieci, ale chcą, aby przyszły na świat, żyły i miały zastępczych rodziców. Po oddaniu dziecka do okna życia biologiczni rodzice mają jeszcze 6 tygodni na zmianę decyzji i odebranie dziecka ze szpitala. Jeżeli tego nie uczynią, sąd rodzinny podejmuje decyzję w sprawie adopcji dziecka.
Adam Białous