Resort edukacji dopuścił do użytku w szkole podstawowej podręczniki promujące okultyzm i satanizm. Zaniepokojeni treścią książek rodzice zażądali od Ministerstwa Edukacji Narodowej wycofania ich ze szkół. – Podręczniki, z których uczą się nasze dzieci, negują prawdę, dobro i piękno. Musimy się więc temu przeciwstawić – mówią rodzice.
W podręczniku i ćwiczeniach do klas: V i VI szkoły podstawowej „Język polski. Między nami”, których autorami są Agnieszka Łuczak i Anna Murdzek, znajduje się wiele niebezpiecznych treści. Z informacji umieszczonych na stronie internetowej Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego czytamy, że książki zostały opracowane wspólnie z ponad 500 polonistami, w dodatku zostały docenione przez ekspertów europejskich. „»Między nami« to jedna z najchętniej wybieranych i najlepiej ocenianych serii do nauczania języka polskiego w szkole podstawowej i gimnazjum” – informuje wydawnictwo.
Wesprzyj nas już teraz!
Jak podkreśla „Nasz Dziennik”, zawartość książek budzi wiele kontrowersji. Oprócz klasycznych tekstów literackich, a nawet historii niektórych świętych, ukazują też treści o charakterze okultystycznym. W książce są także rysunki potworów, diabłów i brzydkie postaci. Autorem niektórych opowiadań jest Marcin Szczygielski, życiowy partner Tomasza Raczka, związany z polską edycją miesięcznika „Playboy” i z Instytutem Wydawniczym „Latarnik” promującym jego książki dla dzieci epatujące strachem i magią.
„Zadania odnoszące się do treści opowiadań mogą prowokować do zbyt osobistych wypowiedzi, na które polonista, który nie jest terapeutą, może nie być gotowy, zwłaszcza że ewentualne dyskusje odbywałyby się w bądź co bądź przypadkowej grupie, jaką jest klasa. Problematyka poruszana przy okazji nauki używania mowy polskiej wydaje się być niewspółmierna do rozwoju emocjonalnego dzieci w wieku 12 lat, zwłaszcza jeśli chodzi o traumatyczne przeżycia dziecięcych bohaterów historyjek, za którymi stoi czasem wręcz patologiczna wizja rodziny. Treści te nadają się raczej do gabinetów terapeutycznych czy wręcz psychiatrycznych(!), a nie na zwykłe lekcje j. polskiego” – czytamy w liście protestacyjnym skierowanym do minister edukacji Joanny Kluzik-Rostkowskiej. Jego sygnatariuszami są bydgoskie katolickie i patriotyczne stowarzyszenia i wspólnoty, m.in. Diakonia Społeczna Ruchu Światło-Życie, KIK, Duszpasterstwo Akademickie Martyria, Młodzież Misjonarska, Akcja Katolicka, Civitas Christiana, a także bydgoski odział stowarzyszenia Solidarni 2010. Analogiczne pismo zostało wysłane do Rzecznika Praw Dziecka.
MEN zapewnia, że zwróciło się już do rzeczoznawców, którzy opiniowali podręczniki pod względem merytoryczno-dydaktycznym, na podstawie czego zostały one dopuszczone do użytku szkolnego, o odniesienie się do zarzutów.
Źródło: naszdziennik.pl
pam