Wojewoda warmińsko–mazurski Artur Chojecki, wydał decyzję o usunięciu „pomnika wdzięczności Armii Czerwonej” stojącego od dziesięcioleci w centrum Olsztyna. Było to możliwe, dzięki niedawnej decyzji ministerstwa kultury, które postanowiło o usunięciu tego pomnika z rejestru zabytków. Teraz sowiecki monument podlega już całkowicie pod ustawę dekomunizacyjną i wkrótce zostanie rozebrany.
Zaraz po agresji Rosji na Ukrainę Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna zapowiedział, że sowiecki pomnik zostanie przeniesiony z centrum miasta do muzeum komunizmu. Potem jednak włodarz Olsztyna zmienił zdanie i stwierdził, że pomnik jednak zostanie. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego najpierw zwróciło się z prośbą do włodarza miasta – o demontaż pomnika. Niestety bez skutku. Prezydent Olsztyna zasłaniał się faktem wpisania w roku 1993 pomnika na listę zabytków.
Resort kultury zdjął więc pomnik z rejestru zabytków. „Komunistyczny pomnik upamiętnia rzeczy, które w przestrzeni publicznej w Polsce suwerennej upamiętniane być nie powinny” – uzasadnił tę decyzję minister kultury Piotr Gliński. Szef resortu kultury powiedział też, że trwanie do dziś ogromnego sowieckiego monumentu w centrum stolicy województwa warmińsko – mazurskiego to wynik „kacapskiego myślenia”.
Wesprzyj nas już teraz!
Zdjęcie pomnika z listy zabytków, pozwoliło wojewodzie warmińsko mazurskiemu wydać decyzję o rozbiórce sowieckiego monumentu. Wojewoda czeka teraz na opinię prezydenta miasta, który jak na razie milczy. Przypomnijmy, iż prezydent miasta Piotr Grzymowicz jest największym obrońcą pomnika czerwonoarmistów. Być może na jego postawie ciąży życiorys – byłym bowiem członkiem PZPR, a wyborach samorządowych startował m.in. z list SLD i PSL.
Sowiecki pomnik stojący w centrum Olsztyna odsłonięto w roku 1954 pod nazwą „Pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Czerwonej” (mieszkańcy Olsztyna, ze względu na kształt, nazywają go szubienicami). Natomiast na początku lat 90’, aby ukryć prawdziwą wymowę pomnika, ówczesne władze miasta (SLD) zmieniły jego nazwę na Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko – Mazurskiej.
Adam Białous