Pan Jezus uwolnił ją od siedmiu złych duchów, otrzymała przywilej, by jako pierwsza ujrzeć Zmartwychwstałego Pana, w tradycji Kościoła nazywana jest Apostołką Apostołów. Co wiesz o św. Marii Magdalenie?
1.Maria z „wieży ryb”
Według biblijnej narracji Maria pochodziła ze wsi Magdalia, położonej około 4 kilometrów od miasta Tyberiada. Co ciekawe, nazwa rodzinnej miejscowości Marii – Magdalia, znaczy „wieża ryb”. Miejscowość ta położona jest nad Jeziorem Tyberiadzkim. Zapewne chodziło więc o kamienną wieżę, która służyła do przechowywania świeżo złowionych ryb. Było w niej o wiele chłodniej niż na zewnątrz. W latach 70-tych ubiegłego wieku (1973) odkryto ruiny starożytnej Magdali z czasów Pana Jezusa. Wśród pozostałości wydobyto spod gruzów i ziemi zbiorniki na wodę, jak i synagogę. Obecnie dawną nazwę wsi Magdalia, Arabowie którzy tam mieszkają zastąpili swoją nazwą El – Medżel.
Wesprzyj nas już teraz!
2.Apostołka Apostołów
Marię Magdalenę dawniej nazywano w Kościele „Apostołką Apostołów”, gdyż ona pierwsza przekazała im dobrą nowinę o Zmartwychwstaniu Pańskim. Kiedy przyszła z wonnościami do grobu Jezusa, zobaczyła że jest pusty. Zaczęła płakać, myśląc iż ciało mistrza ktoś ukradł. Wówczas Zmartwychwstały Jezus ukazał jej się jako ogrodnik (J 20, 15). Jej więc pierwszej Jezus ukazał się po Zmartwychwstaniu.
Dlatego Kościół przez długie stulecia recytował w święto Marii Magdaleny uroczyste wyznanie wiary. Wschód i Zachód, oddając hołd Magdalenie, obchodzą jej pamiątkę tego samego dnia – 22 lipca.
3.Maria Magdalena cierpiała z Matką pod krzyżem
Ewangeliści kilkukrotnie piszą o Marii Magdalenie. Po raz pierwszy, kiedy Jezus wyrzucił z niej siedem złych duchów (Mk 16, 9; Łk 8, 2). Odtąd włącza się ona do grona Jego słuchaczy i wraz z innymi niewiastami troszczy się o wędrujących z Nim ludzi. Po raz drugi Ewangeliści wspominają o niej pisząc, że była ona obecna podczas ukrzyżowania i śmierci Jezusa (Mk 15, 40; Mt 27, 56; J 19, 25) oraz zdjęcia Go z krzyża i pogrzebu.
4.Niejasna tożsamość Marii z Magdalii
W związku z informacją o Marii Magdalenie, którą zapisał w swojej Ewangelii św. Łukasz, iż Jezus wypędził z niej siedem złych duchów, wielu utożsamiało Marię Magdalenę z jawnogrzesznicą, którą ten sam Chrystus uratował przed ukamieniowaniem. Mogło też chodzić o jawnogrzesznicę, która obmyła stopy Mesjasza wonnym, drogocennym olejkiem i otarła je własnymi włosami.
Tak sądził m.in. św. Grzegorz Wielki papież. Tak również przedstawiło ją w swych dziełach wielu malarzy. Jednak jest też przypuszczenie, że Maria Magdalena mogła to być siostra Łazarza, która miała na imię właśnie Maria.
5.Jak relikwie świętej trafiły do Francji?
Po śmierci, najpierw ciało św. Marii Magdaleny spoczęło w grobowcu w Efezie. Tam też wzniesiono pierwszą bazylikę pod jej wezwaniem. Kiedy zaś Turcy zawładnęli miastem, relikwie świętej miały zostać przeniesione z Efezu do Konstantynopola. Było to za czasów panowania cesarza Leona Filozofa (886-912). Kiedy krzyżowcy opanowali Konstantynopol (1202-1261) przenieśli relikwie Marii Magdaleny do Francji, do miasta Vezelay, gdzie do dnia dzisiejszego doznają czci. Kult św. Marii Magdaleny jest powszechny w Kościele tak na Zachodzie, jak i na Wschodzie. Ma swoje sanktuaria, do których od wieków licznie podążają pielgrzymi.
6.Patronka fryzjerów
Maria Magdalena jest patronką zakonów kobiecych; Prowansji, Sycylii, Neapolu; dzieci, które mają trudności z chodzeniem, fryzjerów, kobiet, osób kuszonych, ogrodników, studentów i więźniów.
7.Gdy Magdalena deszczem zaczyna, to deszczyk dłużej się trzyma
W Polsce imię Marii Magdaleny należy do często spotykanych. Kościołów pod jej wezwaniem jest w naszej ojczyźnie 133. Powstało także wśród ludu wiejskiego wiele przysłów, związanych z jej imieniem lub jej świętem, jak np.: „Gdy Magdalena deszczem zaczyna, to deszczyk dłużej się trzyma”; „Na Marię Magdalenę pogoda – pszczółkom wygoda, a jak słota to lichota”. Topografia Polska zna 17 miejscowości, które wywodzą swą nazwę od imienia Marii Magdaleny.
Źródła – brewiarz.pl, adalbertus.pl
Adam Białous