12 sierpnia 2015

Oni to potrafią! Nawet jeśli Ateny nie spłacą pożyczek, Berlin i tak zyska na greckim kryzysie

(fot.REUTERS / FORUM)

Niemiecki rząd skorzystał z greckiego kryzysu zadłużenia – stwierdza raport wiodącego niemieckiego think tanku gospodarczego IWH. Wg autorów opracowania, Niemcy niesłusznie oburzają się, iż ponoszą największy ciężar w związku z kłopotami finansowymi Grecji.

 

Wg wyliczeń Instytutu Badań Gospodarczych w Halle (IWH) Niemcy „znacznie skorzystały z europejskiego/greckiego kryzysu zadłużenia.” Między innymi dzięki temu kryzysowi paradoksalnie Berlinowi po raz pierwszy od 40 lat udało się zrównoważyć budżet w dużej mierze z powodu niższych odsetek od długu publicznego.

Wesprzyj nas już teraz!

 

„Zła wiadomość w Grecji była dobrą wiadomością dla Niemiec i odwrotnie” – napisali autorzy raportu. Badanie wykazało, że spośród 19 krajów, które mają euro, Niemcy w największym stopniu zasiliły międzynarodowe pakiety ratunkowe dla Grecji od 2010 roku. Przeznaczyły na ten cel około 80 miliardów euro, włączając w to obecne porozumienie. Wielu Niemców oburza się, iż musi pomagać „finansowo nieodpowiedzialnemu” krajowi jakim jest Grecja.

 

Jednak w związku z tym zaangażowaniem w rozwiązanie kryzysu greckiego rentowność niemieckich obligacji rządowych, jeszcze kilka lat temu postrzeganych przez inwestorów jako bezpieczne, w ostatnich latach zaczęła wyraźnie spadać.

 

„Kryzys zadłużenia spowodował obniżenie niemieckich stóp od obligacji o 300 punktów bazowych, przynosząc oszczędności w wysokości ponad 100 mld euro (110 mld dolarów) lub więcej niż 3 proc. produktu krajowego brutto w okresie 2010 do 2015 roku” – stwierdził IWH.

 

W ubiegłym roku Niemcy zrównoważyły budżet krajowy po raz pierwszy od 1969 roku. Zgodnie z raportem Niemieckiego Instytutu Badań Gospodarczych zrównoważenie budżetu w „znacznej mierze” było możliwe dzięki greckiemu kryzysowi. Berlin po prostu zarabia na kryzysie greckim i zyska na nim, nawet jeśli Grecja nie spłaci swojego długu – podkreślają autorzy raportu.

 

„Zyski z tytułu kosztów ponoszonych przez podatnika niemieckiego w celu ratowania Grecji nie powinny być pomijane, ponieważ wydają się być większe niż te koszty, nawet w sytuacji, gdyby Grecja nie spłaciła swoich długów” – czytamy studium. „Jeśli Grecja w rzeczywistości nie spłaci żadnej z udzielonych pożyczek, Niemcy i tak zyskają. Jeśli zaś Grecja spłaci w całości lub przynajmniej w części pożyczki, oszczędności będą znaczące” – dodano.

 

Federalne Ministerstwo Finansów w Niemczech skrytykowało analizę, twierdząc, że jest ona „czysto hipotetyczna,” a wszelkie oszczędności wynikające z niskich stóp procentowych nie mogą być przypisane wyłącznie skutkom greckiego kryzysu, lecz także skutkom wcześniejszych kryzysów finansowych w 2008 i 2009 roku w Stanach Zjednoczonych i Europie.

 

Ministerstwo tłumaczy, że zrównoważenie budżetu było możliwe dzięki wysiłkowi rządu, który prowadził wraz z bankami centralnymi ekspansywną politykę monetarną.

 

Wg IWH na kryzysie greckim skorzystały w nieco mniejszym stopniu także Stany Zjednoczone, Holandia i Francja, ponieważ inwestorzy szukali mniej ryzykownych obligacji rządowych.

 

We wtorek Komisja Europejska poinformowała, że Grecja i jej wierzyciele osiągnęli porozumienie co do nowego pakietu pomocowego.

 

 

Źródło: usatoday.com., AS.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 191 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram