9 stycznia 2024

ONZ chce uznać październikowy atak Hamasu za zbrodnię przeciw ludzkości. A co z odpowiedzią Izraela?

(fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER)

Eksperci ONZ przyznali w poniedziałek, że zbrodnie popełnione na ludności cywilnej podczas ataku palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas na Izrael z 7 października są nie tylko zbrodniami wojennymi, ale można je także zakwalifikować jako zbrodnie przeciwko ludzkości. W wyniku działań terrorystów zginęło ok. 1200 obywateli Izraela, a ponad 200 dostało się do niewoli. Natomiast militarna odpowiedź Izraela pochłonęła życie ponad 21 tys. osób, w większości cywilów.

Eksperci – specjalni sprawozdawcy ONZ ds. tortur i pozasądowych egzekucji – wezwali w opublikowanym w poniedziałek dokumencie do pociągnięcia Hamasu do pełnej odpowiedzialności.

„Rosnąca liczba dowodów dotyczących przemocy na tle seksualnym jest wstrząsająca” – napisali w oświadczeniu przedstawiciele ONZ, podkreślając, że działania Hamasu „stanowią zbrodnie wojenne, które – biorąc pod uwagę liczbę ofiar oraz szeroko zakrojoną premedytację i planowanie ataków – mogą również zostać uznane za zbrodnie przeciw ludzkości”.

Wesprzyj nas już teraz!

Izrael wielokrotnie alarmował, że – w jego ocenie – instytucje ONZ zbyt długo ignorowały gwałty popełnione przez bojowników Hamasu podczas najazdu na Izrael. Agenda ONZ Kobiety (UN Women) potępiła te zbrodnie dopiero na początku grudnia ubiegłego roku. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres również milczał przez wiele tygodni, nim w końcu poruszył tę kwestię publicznie – przypomniał Israel National News.

W listopadzie ONZ uznał działania Izraela za niosące znamiona zbrodni wojennych. „Biorąc pod uwagę dużą liczbę ofiar cywilnych i skalę zniszczeń po izraelskich atakach z powietrza na obóz uchodźców w Dżabaliji, mamy poważne obawy, że te nieproporcjonalne ataki mogły stanowić zbrodnie wojenne” – napisało Biuro Wysokiego Komisarza NZ ds. Praw Człowieka na platformie X.

Z kolei w grudniu Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję wzywającą do „natychmiastowego humanitarnego zawieszenia broni w  Strefie Gazy. Pod koniec roku organizacja zwróciła się do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS) o wydanie opinii w sprawie konsekwencji prawnych „izraelskiej okupacji terytoriów palestyńskich”. Za rezolucją głosowało 87 państw. Izrael, Stany Zjednoczone i 24 innych członków głosowało przeciw, a 53 wstrzymało się od głosu.

Źródło: PAPpap logo / własne PCh24.pl

PR

Hańba dla Izraela! Mord okupacyjnego wojska na bezbronnych katoliczkach w Strefie Gazy

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 58 645 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram