25 maja 2017

ONZ i naukowcy alarmują: aborcja ze względu na płeć staje się problemem na Zachodzie

(fot.REUTERS/Ivan Alvarado/FORUM)

Aborcja ze względu na płeć to poważny problem dla krajów Dalekiego Wschodu. Ale nie tylko! Najnowsze badania pokazują, że nienarodzone dziewczynki częściej zabija się także w krajach Zachodu. Problem dotyczy zwłaszcza imigrantów, szczególnie przy większej liczbie dzieci. Jednak obejmuje także rodziny mieszane, gdy tylko jedno z małżonków pochodzi z Indii. Obrońcy życia podkreślają, że ofiarami tej sytuacji są także same kobiety, nakłaniane do mordowania swych nienarodzonych dziewczynek.


Według szacunków Funduszu Ludnościowego Organizacji Narodów Zjednoczonych w Azji i wschodniej Europie brakuje około 117 milionów dziewcząt. To skutek głównie aborcji ze względu na płeć. Jak podaje strona funduszu od lat 90-tych ubiegłego stulecia w niektórych regionach rodzi się o 25 procent więcej chłopców, niż dziewcząt. „Wzrost selekcji z uwagi na płeć jest alarmujący, gdyż odzwierciedla trwały niski status kobiet i dziewcząt. Wzrastający brak proporcji płciowej wywiera szkodliwy wpływ na społeczeństwa. Wiążą się z nim przypadki zwiększonej przemocy seksualnej i przemytu ludzi”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Co istotne, praktyki te nie ograniczają się do krajów Dalekiego Wschodu. Głęboko zakorzenione występują również w rodzinach imigrantów do państw zachodnich. Wskazują na to autorzy badania „Sex Ratios at Birth Among Indian Immigrant Subgroups According to Time Spent in Canada”. Poddali oni analizie 47 tysięcy indyjsko-kanadyjskich kobiet żyjących w Ontario w latach 1993-2014. Doszli do wniosku, że rodzice nie decydują się na ogół na aborcję ze względu na płeć przy mniejszej liczbie dzieci. Jednak problem pojawiał się, gdy kobieta miała trójkę dzieci, a na początku dwie córki. W takiej sytuacji na dwie dziewczynki przypadało niemal dwóch chłopców. To skutek mordowania nienarodzonych dziewczynek przy kolejnych ciążach.

 

Dyskryminacja nienarodzonych dziewcząt nie zmniejszała się nawet u kobiet mieszkających w Kanadzie przez 10 lat lub dłużej. Nie zaobserwowano też jakiejkolwiek poprawy sytuacji od 2000 roku. Wyniki studium opublikowano w wydanym w maju czerwcowym numerze medycznego pisma „Journal of Obstetrics and Gynaecology”.

 

Z kolei badanie „Variations in male-female infant ratios among births to Canadian and Indian-born mothers, 1990-2011: a population-based register study” („CMAJ Open”) pokazało, że dyskryminacja nienarodzonych dziewcząt jest najsilniejsza, gdy obydwoje rodziców pochodziło z Indii. Jednak występuje także, w pewnych sytuacjach, w przypadku gdy z Indii pochodził jeden z rodziców.

 

Natomiast studium „There is such a thing as too many daughters, but not too many sons. A qualitative study of son preference and fetal sex selection among Indian immigrants in the United States” opublikowanego 2011 roku w „Social Science & Medicine” aborcja oparta na płci dziecka to problem także wśród imigrantów z Indii do Stanów Zjednoczonych. Wiele kobiet przyznało się do presji rodziny, nakłaniającej je do posiadania syna.     

         

Steven Mosher z Population Research Institute przestrzegł przed dyskryminacją indyjskich niewiast z powodu obecności tych praktyk. Podkreślił, że byłoby to sprzeczne z etosem obrońców życia. – Niektóre kobiety zostały zmuszone do dźwigania ciężaru zacofanych postaw kulturowych (…) – powiedział. – Zasługują one na nasze współczucie i wsparcie, by nie musiały rezygnować ze swoich praw i życia nienarodzonych córek w celu dostosowania się do niesprawiedliwego standardu kulturowego. Aborcja motywowana płcią dziecka jest niemożliwa do zaakceptowania bez względu na to kto ją praktykuje lub jak motywuje – dodał.

 

Obecnie dyskryminacja kobiet nasilona jest w krajach takich jak Indie, Armenia czy Chiny i wśród imigrantów z tych państw, jednak nie ogranicza się do nich. Jednak, jak pokazuje przykład Korei Południowej można z nią walczyć. Preferencja dla synów była w tym kraju dość znacząca jeszcze na początku lat 90-tych XX wieku. Jednak obecnie problem został rozwiązany za sprawą edukacji kobiet i zwiększenia świadomości.     

 

Źródło: pop.org/jogc.com/sciencedirect.com/unfpa.org

mjend

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram