20 kwietnia 2023

ONZ oskarża Amerykę. Chodzi o nielegalne podsłuchy

(fot. youtube)

Rzecznik Sekretarza Generalnego ONZ Antonio Guterresa potwierdził we wtorek, że przedstawiciele ONZ złożyli oficjalną notę, domagając się od rządu USA wyjaśnień w sprawie domniemanego podsłuchiwania komunikacji Guterresa i innych urzędników ONZ przez amerykańskie władze.

Oficjalnie wyraziliśmy krajowi przyjmującemu [Stany Zjednoczone] nasze zaniepokojenie ostatnimi doniesieniami, że komunikaty Sekretarza Generalnego i innych wysokich urzędników ONZ były przedmiotem inwigilacji ora ingerencji rządu USA – oznajmił rzecznik Stephane Dujarric.

– Daliśmy jasno do zrozumienia, że takie działania są niezgodne ze zobowiązaniami Stanów Zjednoczonych wymienionymi w Karcie Narodów Zjednoczonych i Konwencji [1946] o przywilejach i immunitetach Organizacji Narodów Zjednoczonych – dodał.

Wesprzyj nas już teraz!

Niedawno wyciekły tajne dokumenty Pentagonu, które zdaniem redakcji „Washington Post” i stacji BBC wydają się być wynikiem podsłuchiwania rozmów z udziałem Guterresa i współpracowników. Ujawniono fragmenty rozmów oraz analiz i obserwacji urzędników wywiadu USA dotyczące między innymi wojny na Ukrainie.

Wynika z nich, że Guterres był niezadowolony z marcowej wizyty w Kijowie, podczas której prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski niespodziewanie wciągnął go na imprezę z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, na której wręczano medale ukraińskim żołnierzom. Mogło to sugerować, że szef ONZ wspiera jedną ze stron konfliktu. Guterres mówił Dujarricowi, że był „naprawdę wkurzony” niespodziewaną ceremonią wręczenia medali.

W innym wyciekłym dokumencie sugerowano, że w trakcie negocjowania umowy dotyczącej transportu zboża ukraińskiego szef ONZ był bardziej skłonny uwzględniać rosyjskie interesy, „podważając szersze wysiłki na rzecz większej odpowiedzialności Moskwy za działania na Ukrainie”.

Z kolei w jeszcze innej rozmowie Guterresa z zastępcą Sekretarza Generalnego Aminą Mohammed, szef ONZ miał wyrazić „konsternację” po wezwaniu przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen do zwiększenia produkcji broni i amunicji z powodu wojny na Ukrainie.

Guterres był także zły, że rząd Etiopii odmówił wydania mu wizy, by odwiedził zbuntowany region Tigray na początku tego roku w celu promowania inicjatywy pokojowej.

Upublicznienie fragmentów niektórych dokumentów amerykańskich służb, wskazujących na podsłuchiwanie komunikacji urzędników ONZ nadwyrężyły stosunki USA z sojusznikami.

W następstwie wycieku aresztowano w zeszłym tygodniu 21-letniego członka Gwardii Narodowej Massachusetts Air, Jacka Teixeirę. Rzeczniczka Białego Domu, Karine Jean-Pierre twierdzi, że prezydent Joe Biden „wyraził zaniepokojenie faktem, że wyciek miał miejsce” i traktuje sprawę „niesamowicie poważnie”. Dodała, że prezydent poprosił społeczność wojskową i wywiadowczą „o przeprowadzenie międzyagencyjnego procesu o wysokim priorytecie, skupionego na zrozumieniu, co się stało; podjęcie kroków w celu dalszego zabezpieczenia i ograniczenia rozpowszechniania informacji wrażliwych; i dotarcia bezpośrednio do sojuszników oraz partnerów, aby uspokoić – zapewnić ich o naszym zaangażowaniu w ochronę danych wywiadowczych”.

Jednak, jak się okazuje, niektóre rozmowy zostały przechwycone zgodnie z ustawą o nadzorze wywiadu zagranicznego (FISA), której artykuł 702 zezwala Agencji Bezpieczeństwa Narodowego na podsłuchiwanie komunikacji cudzoziemców bez nakazu. Niektóre przepisy FISA mają obowiązywać do końca tego roku.

W akcję komentowania podsłuchów włączyli się Chińczycy. W środę chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało Waszyngton do podjęcia konkretnych kroków, by wywiązać się ze zobowiązań kraju-gospodarza siedziby ONZ. Rzecznik MSZ Wang Wenbin podczas środowej rutynowej odprawy prasowej zaznaczył, że USA już nieraz były oskarżane o podsłuchy szpiegowskie. – Stany Zjednoczone twierdzą, że ochrona informacji jest ważna, ale na całym świecie rozstawiły pułapki – przekonywał Wang.

Oprócz skarg urzędników ONZ, również prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador zarzucił Amerykanom szpiegostwo i ingerencję w wewnętrzne sprawy Meksyku. Obrador nakazał utajnić informacje od sił zbrojnych w celu ochrony bezpieczeństwa narodowego przed szpiegostwem Pentagonu.

Źródło: cnsnews.com, globaltimes.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram