Działania Izraela w Strefie Gazy, w tym „bezduszny brak szacunku dla ludzkiego życia”, noszą znamiona najcięższych zbrodni – powiedział w piątek rzecznik programu humanitarnego ONZ, Jens Laerke. Użyty termin „najcięższe zbrodnie” (ang. atrocity crimes) stosowany jest zazwyczaj w odniesieniu do trzech zdefiniowanych w prawie międzynarodowym przestępstw: zbrodni ludobójstwa, zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości.
W ciągu ostatniej doby w izraelskich atakach zginęło 41 osób – przekazało w piątek ministerstwo zdrowia Strefy Gazy. Od wznowienia izraelskich ataków w zeszłym tygodniu zabito 896 osób – dodał resort.
„Mamy do czynienia z bezdusznym brakiem szacunku dla ludzkiego życia i godności, działania wojenne, które obserwujemy, noszą znamiona najcięższych zbrodni. (…) Każdego dnia widzimy zabijane dzieci, zabijanych pracowników pomocowych, ludzi bez środków do życia, którzy są przymusowo przesiedlani” – wyliczył rzecznik Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA).
Wesprzyj nas już teraz!
Użyty przez Laerkego termin „najcięższe zbrodnie” (ang. atrocity crimes) stosowany jest zazwyczaj w odniesieniu do trzech zdefiniowanych w prawie międzynarodowym przestępstw: zbrodni ludobójstwa, zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości.
Międzynarodowy Trybunał Karny wydał w listopadzie 2024 r. nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i byłego już ministra obrony Joawa Galanta, zarzucając im odpowiedzialność za popełnienie zbrodni wojennych i przeciwko ludzkości podczas wojny w Strefie Gazy. W odpowiedzi, prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump poinformował o nałożeniu sankcji na urzędników MTK za „nielegalne i bezpodstawne działania wymierzone w Stany Zjednoczone i ich bliskiego sojusznika, Izrael”.
Wojna Izraela z palestyńskim Hamasem rozpoczęła się w październiku 2023 r., kiedy w ataku terrorystycznym zabito 1200 obywateli Izraela, a kilkaset uprowadzono. W odpowiedzi siły IDF zaatakowały Strefę Gazy. W wyniku ataków izraelskiego wojska śmierć poniosło już 50 tys. osób.
PAP / oprac. PR