W czwartek późnym wieczorem Zgromadzenie Ogólne ONZ przyznało Autonomii Palestyńskiej status nieczłonkowskiego państwa-obserwatora. 138 państw było „za”, 9 „przeciw” a 41 wstrzymało się od głosu. Od głosu wstrzymała się także Polska. Palestyńczycy świętują.
Dotąd status państwa-obserwatora posiadał jedynie Watykan. Dzięki zmianie Palestyńczycy będą mogli współpracować w komisjach ONZ a także zabierać głos w dyskusjach, jednak bez możliwości głosowania. Prezydent Autonomii Mahmud Abbas apelował wcześniej o uznanie państwowości Palestyny właśnie poprzez podwyższenie jej statusu w ONZ. – Zgromadzenie Ogólne ONZ może dziś wydać metrykę urodzenia państwa palestyńskiego – stwierdził Abbas.
Wesprzyj nas już teraz!
Prezydent Palestyny stwierdził także, że to ostatnia szansa na rozwiązanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego w sposób umożliwiający istnienie obydwu państw. Premier Benjamin Netanjahu oświadczył, że były to uwagi wrogie, artykułowane przez człowieka, który nie pragnie pokoju.
Przeciwko przyznaniu statusu nieczłonkowskiego państwa-obserwatora głosowały Czechy, Izrael, Kanada, Mikronezja, Panama, USA oraz Wyspy Marshalla, Palau i Nauru. Niemcy wstrzymały się od głosu, taką decyzję podjęła także Polska. Szczyt unijnych ministrów w tej sprawie odbył się 19 listopada.
Palestyńczycy świętują, wiadomość o wyniku głosowania na placu Jasera Arafata w Ramallah przyjęło kilkaset osób. Występowały zespoły, zgromadzeni tańczyli i skandowali „Allah Akhbar!”. Święto trwało do późnych godzin nocnych. W piątek, który dla muzułmanów jest dniem wolnym, kawiarnie mają być czynne znacznie dłużej niż zazwyczaj.
źródło: TVP.info
mat