Pod pretekstem walki z pedofilią, grupa ekspertów Rady Praw Człowieka ONZ zamierza wystosować oświadczenie wzywające Stolicę Apostolską do rezygnacji ze stosowania przepisów prawa kanonicznego i przyjęcia w zamian świeckich rozwiązań dotyczących nadużyć. Jak wskazuje amerykańska agencja katolicka CNA, działania międzynarodowego gremium to nic innego jak przykład dążenia do zmian doktrynalnych w Kościele katolickim, przy jednoczesnym osłabianiu Stolicy Apostolskiej jako państwa i gracza na arenie międzynarodowej.
„Grupa ekspertów ONZ wyda oświadczenie mające na celu zmuszenie Stolicy Apostolskiej i Kościoła katolickiego do poddania się dyktatowi aborcji i ideologii gender, pod pozorem żądania, aby Watykan podjął wszelkie niezbędne kroki, aby zapobiec nadużyciom” – pisze Andrea Gagliarducci na łamach amerykańskiej Catholic News Agency.
Warto zapytać na jakiej podstawie autor dochodzi do tak radykalnych wniosków. Otóż w grudniu 2019 r. Maud de Boer-Buquicchio, ówczesna specjalna sprawozdawczyni ds. handlu ludźmi i seksualnego wykorzystywania dzieci pochwaliła decyzję papieża Franciszka, który orzekł, że tajemnica papieska nie będzie już miała zastosowania w przypadkach oskarżeń i procesów dotyczących wykorzystywania nieletnich.
Wesprzyj nas już teraz!
Ale jednocześnie holenderska prawnik wezwała Watykan do „wyegzekwowania obowiązkowego zgłaszania wszystkich duchownych i pracowników, którzy wiedzą o tych haniebnych czynach”.
„Ostatecznie, właściwym celem tych oświadczeń jest zmuszenie Stolicy Apostolskiej do zmiany prawa kanonicznego w celu dostosowania go do protokołu praw człowieka, który subtelnie popiera lub wspomina perspektywę płci oraz prawa seksualne i reprodukcyjne (tj. nacisk na prawo do aborcji)” – wyjaśnia autor.
We wstępnym szkicu dokumentu, którego wersję otrzymała CNA, eksperci nawiązują do kwietniowego listu zaadresowanego do Watykanu, gdzie skarżą się na konkordaty „ograniczające zdolność władzy cywilnej do (…) przedkładania dokumentów lub ścigania osób związanych z Kościołem katolickim”. Zwrócili się również do władz Stolicy Apostolskiej o „powstrzymanie się od obstrukcyjnych praktyk i pełną współpracę z organami cywilnymi, sądowymi i organami ścigania zainteresowanych krajów”.
Jak wyjaśnia Gagliarducci, takie podejście uderza w dwie podstawowe zasady funkcjonowania Watykanu; pierwsze stanowi zamach na tajemnicę spowiedzi, uniemożliwiającej księżom zgłaszanie treści wysłuchanych podczas spowiedzi władzom cywilnym. Drugie zagrożenie wiąże się z suwerennością Stolicy Apostolskiej.
„Eksperci wskazują konkretnie na zakończenie rozróżniania między Stolicą Apostolską a zapewniającym ochronę wolności religijnej Państwem Watykańskim, tak aby państwa mogły mieć pełną jurysdykcję nad Kościołem katolickim” – zauważa autor.
Działania ONZ mają jednak wyłącznie formę nacisku. „Prośby ekspertów wykraczają poza ich jurysdykcję lub autorytet. Eksperci nie mogą nakłaniać państwa do przyjęcia danych procedur, ani do zmiany prawa. Nie mogą też kwestionować sposobu, w jaki państwo realizuje swoje polityki” – przekonuje Gagliarducci. Jak komentują źródła agencji, działania międzynarodowego gremium to nic innego jak nieustanne dążenie do zmian doktrynalnych w Kościele katolickim, przy jednoczesnym osłabianiu Stolicy Apostolskiej jako państwa na arenie międzynarodowej.
Źródło: catholicnewsagency.com
PR