15 stycznia 2020

Open Doors: na świecie jest prześladowanych około 260 milionów chrześcijan

(Fot. Pixabay)

W 2019 roku sytuacja chrześcijan w wielu krajach ponownie pogorszyła się – informuje najnowszy Światowy Indeks Prześladowań 2019, ogłoszony przez Międzynarodowe Dzieło Chrześcijańskie „Open Doors” („Otwarte Drzwi”). Z opracowania wynika, że około 260 milionów wyznawców Chrystusa doświadcza poważnych prześladowań.

 

„Uderza coraz większa kontrola i ograniczanie życia kościelnego na całym świecie oraz niszczenie i zamykanie świątyń i instytucji kościelnych” – twierdzą autorzy opublikowanego 15 stycznia jednocześnie w kilku krajach wykazu 50 krajów, w których dochodzi do największych represji.

Wesprzyj nas już teraz!

Według „Open Doors”, w porównaniu z raportem z poprzedniego roku, na terenie Afryki i Azji szerzy się brutalny, wojujący islamizm. Aby jeszcze bardziej ograniczyć wolność wyznań, w wielu krajach, np. w Chinach, wprowadzono pełną cyfrową inwigilację obywateli.

Raport podaje, że w krajach objętych badaniem od 1 listopada 2018 do 31 października 2019 roku zaatakowano, zniszczono lub zamknięto prawie 9,5 tysiąca świątyń i instytucji kościelnych, podczas gdy rok wcześniej było ich 1 850. Według organizacji, wzrost ten wynika w szczególności z działań komunistycznych władz Chin, które zamknęły ponad 5,5 tys. obiektów kościelnych. Zmniejszyła się natomiast liczba chrześcijan zamordowanych ze względu na wyznawaną wiarę. W 2019 z tego powodu zginęły 2 983 osoby w porównaniu z 4 139 rok wcześniej.

Ogółem w 50 krajach objętych Indeksem mieszka 5 miliardów ludzi, wśród których jest około 640 mln przyznających się do Chrystusa. Według badań organizacji, prawie 260 milionów z nich doświadcza poważnych prześladowań. Dotyczy to zarówno bezpośredniej przemocy, jak i dyskryminujących przepisów i wykluczenia społecznego. – Na całym świecie jeden na ośmiu chrześcijan podlega ekstremalnym prześladowaniom, a w Azji więcej niż jeden na trzech – powiedział Kurt Igler, dyrektor Open Doors w Austrii.

Lider listy bez zmian

Pierwsze miejsce w Światowym Indeksie Prześladowań tradycyjnie już zajmuje Korea Północna a następne kolejno: Afganistan, Somalia, Libia, Pakistan, Erytrea, Sudan, Jemen, Iran i Indie. Kolejne kraje to: Syria (11), Nigeria (12), Arabia Saudyjska (13), Irak (15) i Egipt (16).

Komunistyczna Korea otwiera listę od lat. Według Open Doors, pod rządami Kim Dzong-una dziesiątki tysięcy chrześcijan jest torturowanych i muszą ciężko pracować w obozach pracy. W Afganistanie chrześcijanie są stale zagrożeni śmiercią, ponieważ zaparcie się islamu uchodzi za śmiertelną zbrodnię. Z kolei w Somalii wyznawcy Chrystusa mogą jedynie potajemnie praktykować swoją wiarę, Natomiast konflikty wewnętrzne w Libii jeszcze bardziej utrudniły życie niewielkiej liczbie tamtejszych wiernych. Uchodźcy, którzy starają się uciec do Europy przez Libię, są nękani, torturowani, a nawet mordowani.

W Iranie życie chrześcijan skupionych jest w „kościołach domowych”, gdzie wielu chrześcijan spotyka się potajemnie. Mimo to regularnie stają się oni celem ataków, a kapłani są narażeni na więzienia i tortury. Na krótko przed Bożym Narodzeniem w 2018 irańskie władze aresztowały 194 chrześcijan. Z powodu prześladowań wielu chrześcijańskich konwertytów opuściło kraj.

W Indiach i Chinach (pozycja 23) „Otwarte Drzwi” odnotowały rosnący nadzór cyfrowy nad wyznawcami chrześcijaństwa, oparty na technologiach biometrycznych, wspomagany przez kamery umieszczone w miejscach kultu. W Indiach udokumentowano też ponad 440 brutalnych i motywowanych nienawiścią ataków na chrześcijan. Rząd dopuszcza, aby ekstremistyczni hinduiści w dużej mierze bezkarnie atakowali wyznawców Chrystusa i niszczyli ich mienie.

Według indeksu, ekstremiści islamscy toczą teraz wojnę przeciwko społecznościom chrześcijańskim w Afryce subsaharyjskiej. Krwawe ataki podczas nabożeństw w Burkina Faso (pozycja 28), w których zamordowano co najmniej 50 wiernych, po raz pierwszy wprowadziły ten kraj, wcześniej znany z tolerancji religijnej, do Indeksu Open Doors. Podobnie znalazły się w nim inne kraje tego regionu, m. in. Mali (miejsce 29).

Zdaniem organizacji, wojujący islamizm przysparza cierpień także chrześcijanom w Azji. Bangladesz (pozycja 38) i Sri Lanka (30) znacząco awansowały w rankingu. Z kolei w Iraku chrześcijanie niechętnie wracają do kraju ze względu na groźby ze strony szyickich bojówek. Liczba wyznawców Chrystusa spadła tam o 87 procent w ciągu zaledwie jednego pokolenia.

W związku z uwieńczonymi sukcesem międzynarodowymi działaniami na rzecz pakistańskiej chrześcijanki Asii Bibi, która została zwolniona w zeszłym roku z więzienia, oczekując w nim wyroku śmierci za bluźnierstwo, Open Doors wzywa do bardziej zdecydowanego wsparcia prześladowanych chrześcijan. Dyrektor Igler podkreślił, że wspólne wysiłki mogą istotnie wiele zmienić i zaapelował o zaprzestanie deportacji chrześcijańskich konwertytów do krajów takich jak Afganistan czy Iran, zwłaszcza że zazwyczaj czekają ich tam ostre prześladowania, a nawet śmierć.

Wydawany przez Open Doors Światowy Indeks Prześladowań ukazuje się rokrocznie w celu wzrostu świadomości na temat sytuacji prześladowanych chrześcijan oraz zachęcenia zarówno mediów i polityków do podejmowania dojrzałych i przemyślanych decyzji, jak i wspólnot na całym świecie, aby modliły się one za braci i siostry, znajdujących się obecnie na pierwszej linii frontu.

Organizacja ta wspiera prześladowanych chrześcijan w około 65 krajach.

 

 

 

Źródło: KAI

RoM

 

 

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 191 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram