5 listopada 2021

Ordo Iuris broni prawa szkół do samodzielnego ustalania zasad wyglądu uczniów

(Fot. Pixabay)
  • Przepisy prawa przyznają szkołom znaczną dowolność, jeśli chodzi o ustalenie tego, co powinno składać się na wygląd, w tym ubiór ucznia.
  • Mimo to, jedno ze stowarzyszeń podejmuje działania zmierzające do wykreślenia ze statutów wybranych szkół postanowień odnoszących się do wyglądu uczniów, twierdząc, że Prawo oświatowe pozwala regulować wyłącznie ich ubiór.
  • Instytut Ordo Iuris przygotował opinię prawną wykazującą błędy stanowiska kolportowanego przez stowarzyszenie. Opinia została przekazana zainteresowanym szkołom i kuratorom oświaty.

 

PRZECZYTAJ OPINIĘ – LINK

 

Wesprzyj nas już teraz!

Dość powszechnym jest umieszczanie w statutach szkół regulacji dotyczących wyglądu uczniów, co ma wielorakie uzasadnienie. Sprzeciwia się temu Stowarzyszenie Umarłych Statutów, które wysyła do właściwych kuratorów oświaty wnioski o przeprowadzenie kontroli i uchylenie stosownych postanowień statutów. Do wniosków dołączana jest opinia prawna dotyczącą dopuszczalnego prawem zakresu ingerencji w wygląd uczniów nakładanego na mocy statutów szkół. Przedstawione w niej wnioski są rażąco błędne, co zostało wykazane w opinii Instytutu Ordo Iuris.

 

„Prawo oświatowe pozwala na regulowanie przez szkoły zasad dotyczących wyglądu uczniów. Art. 99 ustawy wymienia minimalny zakres obowiązków – w tym dotyczących ubioru – które powinny zostać w nim uregulowane, pozostawiając wszystko, co ponad to, w gestii szkoły. Innymi słowy, znajdujący się w art. 99 prawa oświatowego katalog nie ma charakteru zamkniętego. Oznacza to, że umieszczenie w statucie szkoły innych regulacji niż te, które wymienia wspomniany przepis, w tym takich, które odnoszą się do wyglądu uczniów, a nie tylko ubioru, jest zgodne z ustawą” – zauważa adw. Rafał Dorosiński, członek Zarządu Instytutu Ordo Iuris.

 

Celem ustawodawcy przy tworzeniu projektu ustawy Prawo oświatowe było, aby przepisy statutów szkół były sformułowane w sposób możliwie precyzyjny. Zamiast takich sformułowań jak „schludny”, „ekstrawagancki” czy „awangardowy”, które mogą rodzić wątpliwości interpretacyjne, statut szkoły powinien posługiwać się bardziej czytelnymi kryteriami. W konsekwencji takie, spotykane w praktyce, wymogi dotyczące wyglądu jak przykładowo zakaz farbowania włosów, makijażu, malowania paznokci, tatuaży, noszenia dużej ilości biżuterii, noszenia bluz z kapturami, piercingu czy noszenia dredów należy uznać za zgodne z regulacjami ustawowymi.

 

Instytut Ordo Iuris wysłał swoją opinię do wszystkich szkół, których zgodne z prawem postanowienia statutowe miały zostać zakwestionowane jak również do kuratorów oświaty, którzy otrzymali wprowadzającą w błąd opinię SUS.

 

Źródło: Ordo Iuris

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 652 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram