21 października 2016

Ordo Iuris chce umorzenia sprawy drukarza, który odmówił usług środowiskom LGBT

(By user:theodoranian (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia Commons)

W łódzkim sądzie złożony został wniosek o umorzenie postępowania w sprawie łódzkiego drukarza, który z uwagi na nieakceptowane treści odmówił wykonania materiałów dla organizacji LGBT. Zdaniem prawników Ordo Iuris, przedsiębiorca korzystał z konstytucyjnie zagwarantowanej wolności działalności gospodarczej i próba jego ukarania nie ma podstaw.

 

Prawnicy Centrum Interwencji Procesowej Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris złożyli do Sądu Rejonowego dla Łodzi-Widzewa wniosek o umorzenie na posiedzeniu przed rozprawą główną, postępowania w głośnej sprawie łódzkiego drukarza.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Jak przypomina Instytut, mężczyzna w maju 2015 roku jeszcze przed zawarciem umowy na wykonanie roll-upu dla jednej z większych ogólnopolskich fundacji działających na rzecz osób LGBT, odmówił jego przygotowania z uwagi na niepodzielanie treści znajdujących się w materiałach promocyjnych. Przedsiębiorca korzystał tu z konstytucyjnie zagwarantowanej wolności działalności gospodarczej, wolności sumienia oraz wynikającej z kodeksu cywilnego swobody zawierania umów.

 

Jednak po interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich, Policja skierowała wniosek o ukaranie mężczyzny na podstawie przepisu Kodeksu Wykroczeń, który wskazuje, że „kto, zajmując się zawodowo świadczeniem usług, żąda i pobiera za świadczenie zapłatę wyższą od obowiązującej albo umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia świadczenia, do którego jest obowiązany, podlega karze grzywny”.

 

Sąd Rejonowy dla Łodzi-Widzewa na posiedzeniu niejawnym, bez udziału stron i bez zapoznania się z argumentacją obwinionego, uznał drukarza za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu, wymierzając karę grzywny. Prawnicy Ordo Iuris złożyli sprzeciw od tego orzeczenia, a wydany wyrok stracił moc. Teraz postępowanie będzie toczyło się w trybie zwyczajnym. Termin rozprawy został wyznaczony na 29 listopada.

 

„Z uwagi na oczywisty brak znamion wykroczenia w zachowaniu przedsiębiorcy, a także dbałość o ekonomikę procesową oraz poszanowanie praw i wolności człowieka, prawnicy reprezentujący drukarza złożyli wniosek o umorzenie postępowania bez przeprowadzania postępowania dowodowego” – poinformował Ordo Iuris.

 

Prawnicy wskazali, że zastosowany przepis KW nie ma zastosowania w sprawie łódzkiego przedsiębiorcy. Nie doszło bowiem do zawarcia umowy między organizacją LGBT, a przedsiębiorcą, a jedynie podjęto negocjacje, które nie zostały zakończone. Wynika z tego, że nie istniał po stronie drukarza „obowiązek świadczenia”, a to jest warunkiem odpowiedzialności.

 

Prawnicy wskazali również, że przywołany przepis chroni konsumentów, którzy są definiowani jako osoby fizyczne. Tymczasem  fundacja LGBT jest osobą prawną. „W stanowisku obrony wskazuje się również, że uchwalony w 1971 roku przez socjalistycznego prawodawcę art. 138 KW jest dostosowany do wymogów gospodarki centralnie planowanej i może znajdować zastosowanie do innych sytuacji niż te, na które zwraca uwagę RPO i Policja” – wskazał Instytut Ordo Iuris.

Źródło: ordoiuris.pl

MA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 431 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram