13 maja 2022

Ordo Iuris ostrzega! Niebezpieczne zmiany w przepisach już na następnym posiedzeniu Światowego Zgromadzenia Zdrowia

(fot. Flickr, Mattia Panciroli)

Jak donosi Ordo Iuris, Światowe Zgromadzenia Zdrowia podda podczas najbliższego posiedzenia pod głosowanie propozycje zmian w Międzynarodowych Przepisach Zdrowotnych (IHR), które mają na celu poszerzenie kompetencji Światowej Organizacji Zdrowia. Zdaniem prawników instytutu, decyzje gremium, które zapadną pomiędzy 22 a 28 maja w Genewie, mogą prowadzić do stosowania cenzury i ograniczania wolności wypowiedzi.

Jednym z przedmiotów obrad będzie gotowa już propozycja zmian w Międzynarodowych Przepisach Zdrowotnych, przedstawiona przez Stany Zjednoczone. Prawdopodobnie poruszona zostanie również inicjatywa grupy roboczej WHO, która przygotowała zestaw rekomendacji w obszarze modyfikacji regulacji IHR, natomiast zgodnie z harmonogramem mają one zostać opracowane później w bieżącym roku, z perspektywą przyjęcia w następnym.

W przypadku zatwierdzenia projektu Stanów Zjednoczonych powołano by tzw. Compliance Committee (art. 53), czyli komitet zajmujący się badaniem stosowania Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych, jego opiniowaniem oraz udzielaniem wsparcia w tym zakresie. Przyznano by także WHO większą inicjatywę w ramach reagowania na zagrożenia zdrowotne (art. 12, 13).

Wesprzyj nas już teraz!

Wspomniane gremium tworzyłoby sześciu członków z każdego regionu, wybranych przez państwa członkowskie na czteroletnią kadencję, a jego posiedzenia odbywałyby się trzy razy do roku. Do zadań instytucji należałoby monitorowanie przestrzegania regulacji oraz doradzanie państwom w tym zakresie, natomiast nie posiadałaby ona władzy stosowania sankcji.

Kolejną zmianą (art. 12) ma być nadanie Światowej Organizacji Zdrowia kompetencji wydawania publicznego ostrzeżenia zdrowotnego nawet w przypadku, gdy kryteria stanu zagrożenia zdrowia publicznego o międzynarodowym znaczeniu nie zostały spełnione. Również art. 13 ma uzyskać nowe brzmienie. Zamiast obecnego mechanizmu wnioskowania przez państwa o udzielenie pomocy, WHO z własnej inicjatywy proponowałoby wsparcie.

Inicjatywą o potencjalnie poważniejszych konsekwencjach jest szkic raportu grupy roboczej WHO, zajmującej się wzmacnianiem przygotowań i reagowania pandemicznego. Projekt ma zostać zaakceptowany na najbliższym zgromadzeniu, co pozwoliłoby rozpocząć pracę na jego rekomendacjami i ewentualnie przyjąć w następnym roku.

W założeniach dokumentu stwierdzono m.in., że „należy odnowić zaangażowanie w system wielostronny, w tym wzmocnić WHO jako bezstronną i niezależną organizację międzynarodową, odpowiedzialną za kierowanie i koordynację gotowości i reagowania na pandemię. W związku z tym potrzebne jest również przywództwo polityczne, aby zapewnić odpowiednią priorytetyzację i finansowanie w celu wzmocnienia krajowej, regionalnej i globalnych gotowości i zdolności reagowania na pandemię”. Jak wskazuje Ordo Iuris, ta mało konkretna formuła może służyć do nadania WHO szerokiego zakresu nowych uprawnień.

Zaproponowano również utworzenie funkcji koordynatora na poziomie państwowym. Będzie on odpowiadać za kierowanie podejściem rządu i społeczeństwa do kwestii zdrowotnych. „Byłoby to swego rodzaju ujednolicenie systemu zarządzania w poszczególnych państwach, co można by traktować jako krok na drodze globalizacji”, komentuje Instytut.

Szkic wzywa również „podmioty niepaństwowe” do współpracy z rządami, celem walki z dezinformacją. Ordo Iuris ostrzega, że może to oznaczać walkę z wolnością słowa. „W ostatnim bowiem okresie często przywoływano ten termin [dezinformacja] jako narzędzie do walki z opiniami medycznymi, które odbiegają od mainstreamowej linii narracji. W praktyce bywa ono wykorzystywane do walki politycznej i medialnej, w tym także do nieusprawiedliwionej próby ocenzurowania niewygodnych oponentów”, czytamy w informacji prasowej instytutu.

„Niewątpliwie tegoroczne Światowe Zgromadzenie Zdrowia będzie ważnym wydarzeniem. Odbywa się ono bowiem również w atmosferze prac nad tzw. traktatem pandemicznym, więc z pewnością będziemy obserwować rozwój wydarzeń z perspektywy obrony polskich interesów i wolności obywatelskich”, podkreśla Michał Pełka, analityk Centrum Prawa Międzynarodowego Ordo Iuris.

Źródła: Ordo Iuris

FA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(2)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 031 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram