Do tej pory w Wielkiej Brytanii z możliwości stworzonych przez konstytucję apostolską „Anglicanorum Coetibus” skorzystało 80 anglikańskich duchownych i około 1000 świeckich. W tym gronie jest także trzech byłych „biskupów” Kościoła Anglii.
W samym w Londynie katoliccy biskupi przekazali tej grupie dwa kościoły. Wspólnoty ordynariatu zawiązały się w wielu innych angielskich miastach. Święcenia kapłańskie udzielane członkom ordynariatu przyciągały uwagę tak katolików, jak i anglikanów dalej rozważających decyzje o przejściu do Kościoła zachowując swoje własne tradycje i zwyczaje.
Wesprzyj nas już teraz!
Już w grudniu zeszłego roku ordynariat otrzymał od arcybiskupa Southwark swoją pierwszą parafię. Jej proboszczem został ks. Christopher Pearson. Dziś parafia pw. Najświętszej Krwi Pana Jezusa jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się w tej archidiecezji. Obejmując parafię duchowni ordynariatu zastąpili salwatorian, sprawując odtąd posługę także dla wiernych diecezjalnych. Parafia ta została erygowana jeszcze w roku 1891.
W niedziele w kościele sprawowane są trzy Msze święte, w tym jedna dla imigrantów z Nigerii. Codziennie trwa adoracja najświętszego Sakramentu a w konfesjonale dyżuruje spowiednik. Oprócz ks. Pearsona posługę pełnią także inni duchowni: ks. Scott Anderson oraz ks. Peter Andrews. Na terenie parafii zamieszkuje także Geoffrey Kirk – dawny anglikański wikary i sekretarz anglokatolickiej organizacji „Forward in Faith”. Dziś Geoffrey Kirk uczy, pisze, wygłasza wykłady i służy radą tak anglikanom, jak i katolikom. Przy parafii powierzonej ordynariatowi działa katolicka szkoła podstawowa a wierni spotykają się po każdej niedzielnej Mszy św. na kawie. Od objęcia parafii w grudniu 2012 roku udało się wyremontować zakrystię, zainstalować w kościele nowy system ogrzewania i nowe organy.
Przykład parafii pw. Najświętszej Krwi stanowi wyraźną zachętę dla innych biskupów – zauważa dziennikarka Joanna Bogle. Tym bardziej, iż w najbliższej przyszłości niektórym ze świątyń grozi zamknięcie. A oznacza to także, jak to miało już miejsce, wykupienie przez islamskie gminy wyznaniowe.
Źródło: catholicworldreport.com
mat