Władimir Putin potwierdził podczas orędzia wygłoszonego we czwartek, że Rosja potrzebuje silnych więzów z USA. Wyjaśnił także, że wyraźnie zmniejszyły się różnice poglądów obu państw dotyczące przyszłości Syrii, co daje nadzieję na szybkie rozwiązanie konfliktu.
Rosyjski przywódca nie szczędził słów krytyki pod adresem Turcji, sojusznika NATO. Użył nawet grubiańskiego języka, by zdyskredytować liderów Ankary, którzy podjęli decyzję o strąceniu rosyjskiego bombowca. Stwierdził, że ta „błędna decyzja” teraz działa na ich szkodę.
Wesprzyj nas już teraz!
Putin pochlebnie wypowiedział się o amerykańskim kandydacie na prezydenta – Donaldzie Trumpie, nazywając go „bardzo utalentowanym i pełnym kolorytu człowiekiem”.
Mówiąc stanowczo i gestykulując energicznie podczas dorocznej konferencji prasowej z udziałem dziennikarzy z całego świata, która trwała ponad trzy godziny i była transmitowano na żywo w rosyjskiej telewizji, lider Kremla obiecał również, że sprawa zabójstwa przywódcy opozycji, zastrzelonego w lutym ub. roku w pobliżu Kremla zostanie rozwiązana, a winni poniosą konsekwencje.
Putin poinformował, że rosyjska kampania powietrzna w Syrii, która rozpoczęła się 30 września br. potrwa do momentu zainicjowania procesu politycznego, który ma doprowadzić do rozwiązania konfliktu. Przywódca Rosji obiecał poprzeć najnowsze propozycje Waszyngtonu w sprawie uregulowania sytuacji w Syrii.
Putin potwierdził, że Rosja popiera projekt rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ przygotowany przez Amerykanów, który został przedstawiony w Moskwie kilka dni wcześniej, podczas niedawnej wizyty sekretarza stanu USA Johna Kerry. – Odpowiada nam to rozwiązanie i jestem przekonany, że władze syryjskie go zaakceptują – mówił przywódca Rosji.
Wyjaśnił także, że rząd syryjski będzie musiał pójść na pewne ustępstwa, podobnie zresztą jak druga strona konfliktu.
Rosyjski plan uregulowania sprawy syryjskiej pokrywa się z wizją USA w kluczowych aspektach. Wspólne prace nad konstytucją, tworzenie instrumentów kontroli, które mają zapewnić uczciwe wybory przedterminowe, to tylko niektóre z wspólnych postulatów Moskwy i Waszyngtonu. Putin potwierdził, że Amerykanie zgodzili się, by przy władzy – do czasu zatwierdzenia wyników przyszłych wyborów politycznych w Syrii – pozostał prezydent Baszar al-Assad. – Syryjczycy sami muszą zdecydować, kto ma nimi rządzić – przekonywał Putin.
Odnosząc się do relacji z Turcją, przywódca rosyjski mówił, że „jest to praktycznie niemożliwe, aby przezwyciężyć napięcia z Ankarą”. Putin podkreślił, że Rosja jest „szczególnie zła”, gdyż Turcja, która dopuściła się „wrogiego działania” zamiast przeprosić, zwróciła się o pomoc do NATO. Putin wyjaśnił, że Turcy sądzili, iż przez strącenie samolotu „wykurzą” Rosję z obszarów, na których mają swoje interesy. – Czy oni sądzili, że my uciekniemy stamtąd? Rosja nie jest takim krajem, który będzie uciekał. My jeszcze zwiększyliśmy naszą obecność tam – podkreślił. Tuż po zestrzeleniu rosyjskiego bombowca, Moskwa wysłała więcej samolotów bojowych do bazy w Latakii i wdrożyła najnowszej generacji system obrony powietrznej wyposażony w rakiety S-400 dalekiego zasięgu.
Putin używając niezbyt parlamentarnego języka stwierdził, że ktoś w Ankarze pomyślał sobie, iż Stany Zjednoczone przymknął oko na wysłanie przez Turków do Iraku dodatkowych sił lądowych, jeśli zestrzelą samolot rosyjski. Putin zapewnił, że Rosja jest gotowa do rozwijania i zacieśniania stosunków z USA – Jesteśmy otwarci i będziemy współpracować z każdym prezydentem, jakiego wybiorą Amerykanie – mówił.
Lider Kremla zastrzegł, że liczy także na szybkie rozwiązanie konfliktu na Ukrainie. Wezwał rząd w Kijowie do przyjęcia ustawodawstwa w sprawie wyborów w regionach wschodnich, gdzie Rosja od kwietnia 2014 r. wspiera separatystów, walczących z wojskami rządowymi.
Powiedział również, że Rosja jest chętna do poprawy stosunków z Gruzją, które są napięte od wojny w 2008 roku. Moskwa chce zaoferować Gruzinom ruch bezwizowy. Wielu gruzińskich obywateli mieszka i pracuje w Rosji.
Przechodząc do spraw krajowych, Putin obiecał, że zabójstwo lidera opozycji Borysa Niemcowa zostanie wyjaśnione. Niemcow, były wicepremier, został zastrzelony w zuchwały sposób 27 lutego br. na moście w pobliżu Kremla. Śledczy aresztowali kilku podejrzanych Czeczenów. Nie ustalono jednak do tej pory, kto zlecił zabójstwo. Trwają rozmowy z liderem Czeczenii, Ramzanem Kadyrowem w tej kwestii.
Źródło: yahoo.com., AS.