Brytyjska wpływowa organizacja „Latin Mass Society” wydała oświadczenie, w którym nie kryje rozczarowania nowymi zaleceniami ws. stosowania Traditionis custodes. Szef organizacji Joseph Shaw podkreśla, że w Anglii i Walii pojawia się wiele powołań z tradycyjnych grup, a nowe dyspozycje Watykanu mogą wyrządzić natychmiastową, poważną szkodę jedności Kościoła.
W oświadczeniu „Latin Mass Society” można znaleźć wyrazy rozczarowania w związku z wydanymi przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów odpowiedziami na tzw. dubia. Nowy dokument dotyczący stosowania motu proprio Traditionis custodes narzuca nowe utrudnienia i ograniczenia na wiernych, ale także kapłanów sprawujących Mszę świętą trydencką. Zdaniem brytyjskiej organizacji, zalecenia mogą wyrządzić szkodę jedności Kościoła i prowadzi do marginalizacji tradycyjnych katolików.
„Latin Mass Society jest bardzo rozczarowane odpowiedziami na dubia wydanymi przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. W szczególności chcielibyśmy zauważyć, że udzielanie sakramentu bierzmowania przez biskupów grupom wiernych związanych ze starszą liturgią znacznie wzmocniło poczucie komunii między ludźmi a biskupem. Było to regularne wydarzenie w kilku diecezjach w Anglii i Walii i na całym świecie. Zakaz tego w tym nowym dokumencie wyrządza natychmiastową poważną szkodę temu, co rzekomo promuje – jedności Kościoła – i przyczyni się do poczucia wśród wiernych rozmyślnej marginalizacji” – czytamy w oświadczeniu podpisanym przez szefa organizacji Josepha Shawa.
Wesprzyj nas już teraz!
Tradycyjni katolicy z Wielkiej Brytanii zwracają uwagę, że „jeszcze bardziej surowy jest zakaz używania starszych ksiąg do święceń”. „Było wiele powołań z Anglii i Walii do instytutów kapłańskich, które zostały założone za zgodą papieża, aby usługiwać wiernym przy użyciu starszej liturgii. Uniemożliwianie im korzystania ze starożytnego rytu święceń podkopuje ich całą rację bytu” – napisano w oświadczeniu „Latin Mass Society”.
„Wzywamy księży i biskupów, którzy mają za zadanie wprowadzić w życie ten dokument, aby przy tym uważnie rozważyli dobro dusz, które, jak informuje nas Kodeks Prawa Kanonicznego, jest „najwyższym prawem” (kanon 1752)” – podaje komunikat wydany przez Josepha Shawa.
Źródło: lms.org.uk
WMa