7 marca 2024

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tzw. aborcji eugenicznej chcą „załatwić” ustawą

(fot. Pixabay)

Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, które zostaną uznane za wadliwe, np. z uwagi na skład orzekający, mają utracić moc prawną – w ten sposób unieważnieniu może ulec wyrok z 2020 roku w sprawie tzw. aborcji eugenicznej.

O sprawę rozwiązania kryzysu jaki narósł wokół TK pytany był na antenie Polsat News wiceminister sprawiedliwości Dariusz Mazur. Sejm bowiem przyjął we środę uchwałę w sprawie usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego lat 2015-2023 w kontekście działalności TK, w której zaznaczono m.in., że „Sejm RP stoi na stanowisku, że uwzględnienie w działalności organu władzy publicznej rozstrzygnięć Trybunału Konstytucyjnego wydanych z naruszeniem prawa może zostać uznane za naruszenie zasady legalizmu przez te organy”. Za uchwałą mają pójść zmiany ustaw regulujących pracę Trybunału. Takie projekty są już w Sejmie. 

Idąc tropem pomysłodawców rozwiązania sprawy TK warto dostrzec, że pośród wydanych „wadliwych” orzeczeń znajdować będzie się wyrok w sprawie tzw. aborcji eugenicznej, który wydać miał Trybunał w „wadliwym składzie” (problem dotyczy trzech sędziów uznawanych za niewybranych do Trybunału).

Wesprzyj nas już teraz!

Mazur pytany czy wobec tego wyrok TK z 2020 roku obowiązuje wskazał, że „to przede wszystkim kwestia rozwiązań ustawowych, które mają zostać przyjęte”. – Jeżeli dobrze zrozumiałem intencję, to ma być tak, że te orzeczenia, które są wadliwe, na przykład ze względu na skład Trybunału, udział sędziów dublerów mają utracić moc prawną – powiedział. Jak wyjaśnił przyjęta przez Sejm uchwała „pewnym wyrazem, deklaracją, intencją tego, w jakim kierunku mają iść przyszłe zmiany prawne”.

Wiceminister pytany czy obecnie – po przyjęciu sejmowej uchwały ws. TK – wyroki trybunału będą publikowane, odpowiedział, że – tak jak do tej pory – „wyroki, które budzą bardzo poważne wątpliwości, są publikowane z odpowiednią adnotacją”. – Myślę, że do czasu przyjęcia ustawy trudno sobie wyobrazić, żeby coś innego mogło zacząć się dziać – dodał.

Równolegle w Sejmie trwa walka o zwiększenie możliwości zabijania dzieci w łonach matek. Lewica złożyła dwa projekty ustaw w tej sprawie: jeden z nich częściowo depenalizuje aborcję i pomoc w niej, drugi umożliwia zabicie dziecka w łonie matki do końca 12. tygodnia jego życia płodowego. Jest też projekt Koalicji Obywatelskiej zakładający, że matka ma prawo do „świadczenia zdrowotnego w postaci przerwania ciąży” w okresie pierwszych 12. tygodni jej trwania. Z kolei Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) złożyły projekt, który odwraca wyrok TK z 2020 r. (przywraca sytuację tzw. kompromisu aborcyjnego). TD chce także, aby o ostatecznych rozwiązaniach rozstrzygnęło referendum. Marszałek Sejmu odłożył procedowanie projektów tych ustaw do 11 kwietnia 2024.

Źródło: PAP/Oprac.MA

pap logo

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(6)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 311 511 zł cel: 300 000 zł
104%
wybierz kwotę:
Wspieram